Kolanın Bilmediğimiz En İlginç Kullanımları Nelerdir?

Kolanın kullanımları neredeyse sonsuzdur ve sıcak bir günde serinletici bir içeceğin ötesine geçer. Temizlik uygulamalarından pişirme uygulamalarına ve hatta bahçede bile, kola lezzetli bir içecek den çok daha fazlası olabilir. Malzemelerin gizli bir karışımından oluşan kola, dünya çapında favori bir içecektir. Bununla birlikte, aynı bileşenler, evin içinde, tuvalette olduğu gibi, arabanızın kaputunun altındaki ve çamaşırhanedeki temizlik, pas sökme, tekrar paraları parlak ve yeni hale getirme ve hatta koku alma dahil olmak üzere birçok kullanım alanına sahiptir. Sizler için bu ilginç kullanımları derledik!

Pas ve kir sökücüdür

Kola, iç yüzeylerinize (çoğunlukla) nazik davranırken, paslı metalleri temizleme, gevşetme ve araç aküsü terminallerini temizleme de dahil olmak üzere pasa karşı harikalar yaratabilir. Ancak Pas ve metal üzerinde ne kadar güçlü olduğunu fark ettikten sonra, içerken tekrar düşünmesi düşünmelisiniz!

*Paslı maddelere kola dökün ve pas çıkana kadar bekleyin.

*Civatayı kolaya batırın ve gevşeyene kadar bekleyerek sıkışmış civataları kolayca açabilirsiniz.

*Otomobil motorlarını kola ile temizleyin, dar alanlara ulaşmak için bir sprey şişesine yerleştirin. İyice durulayın.

*Kromu, kola ile nemlendirilmiş yumuşak bir bez kullanarak parlatabilirsiniz.

*Koyu renkli lekeleri tencere ve tavalardan kola ile kolayca temizlemek mümkün!

Et pişirir

Dünyada milyonlarca insana favori bir içecek olarak hizmet etmenin yanı sıra, et pişirmek de dahil olmak üzere pek çok mutfak kullanımına da sahiptir. Şekerli tadı ile hoş bir aroma bırakarak, yoğun asidi ile en sert kısımlarını bile yumuşatacaktır. Bir jambon ya da rostoyu pişirirken, tavanızada bir miktar kola eklemeyi deneyin. Bu tada inanamayacaksınız.

Kötü kokuları yok edebilir

Kola muhtemelen kokuşmuş bir şeyle uğraşırken aklınıza gelen ilk koku giderici olmayabilir. Koladaki karbonik ve fosforik asit, özellikle bir yerlere sinmiş balık ya da hayvan kokularını gidermede etkili bir yöntemdir. Giysilerinizden ve diğer yıkanabilir eşyalarınızdan kokuları gidermek için makinenize az bir miktar kola ekleyiniz. Evcil hayvanınızın kokmasını engellemek için de üzerine kola püskürtebilirsiniz. Ancak dostunuzu iyice durulamayı ihmal etmeyin.

Temizleyici ve leke çıkarıcıdır

Koladaki asit dişlerinizi çürütecektir ancak aynı asit lekeleri temizlemede faydalı bir ürün olarak kullanılabilir. Kola gibi yapışkan bir maddeyi temizlikte kullanmak kulağa oldukça ilginç görünüyor olabilir, ancak denemekte fayda var! İşte kolanın temizlik listesi şöyle,

*Bir kutu kolayı tuvalete döküp bir saat bekledikten sonra lekeleri çıkarmak için fırçalayın.

*Cam temizleyicisinin yerine camların üzerine kola sıkın ve sonra silerek temizleyin.

*Lekelerin üzerine hafifçe dökerek halıyı, elbiseleri, duvarları veya döşemeleri ya da kan lekelerini kolayca temizleyin.

*Döşeme veya tahta üzerindeki yağ lekelerine kola dökün, bekletin ve silerek temizlenmesini sağlayın.

Sindirim rahatsızlıklarını tedavi edebilir

Meşrubat olarak bu kadar yoğun şeker tüketmek sağlıklı görülmese de, kolanın bazı sağlık için faydaları yok diyemeyeceğiz. Bazı doktorların önerdiği üzere kola, mide bulantısı, ishal hatta bir boğaz ağrısı için iyi bir çözüm olabilir. Pası giderebilen bir şey midemizde neleri sökmez dersiniz?

Cildi nemlendirir

Doktorlar, şekerli içeceklerin tüketiminde uyarılarda bulunsa da kolayı dışarıdan uygulamak cildinizde iyi sonuçlar verebilir. Kolanın içinde bulunan bazı maddeler nemli ve ipeksi bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Nemlendiricinize bir çorba kaşığı kadar kola ekleyerek cildinize uygulayın düzenli kullanımda gözle görülür bir farkla karşılaşacaksınız. Her üründe olduğu gibi bu da farklı ciltlerde farklı tepkilere yol açabilir!

Sakızlardan kurtarabilir

Saçınıza yapışan bir sakız, korkulu rüyanız olabilir. Bu mevzu ne yazık ki saçınızın kesilmesi ile sonuçlanmıştır. Kolanın bu durum için enfes bir çözüm olduğunu bilseydiniz muhtemelen saçınız kesilmeyecekti. Sakız yapışmış saçınızı kola dolu bir kaseye batırın ve birkaç dakika bekleyin. Kola yapışkanlara her ne yapıyorsa bizi bu pislikten de kolayca kurtarıyor.

Gübre görevi görür

İnsanlar olduğu kadar bitkiler de kolanın tadına bayılıyor. Özellikle açelya bitkisinin sürüp çoğalmasın da kola büyük iş görüyor. Bir kutu kola, biraz antibakteriyel olmayan bulaşık sabunu ve yarım bardak amonyak karışımını bitkilere ayda bir kez püskürtün bu besin bitkilerden böcekleri uzak tutacağı gibi sağlıkla büyümelerine de olanak sağlayacaktır.

Saç spreyi olarak kullanılabilir

Kolanın ilginç kullanımlarını gördük ama daha da ilginci geliyor; saç bakımı. Saçları kıvırma özelliğine sahip olduğuna inanmaya bilirsiniz ancak saçınıza az miktarda dökeceğiniz kolayı bir süre bekletin. Daha sonra saçlarınızı durulayın, parlak ve kıvırcık saçlar işte karşınızda!

Böcekleri uzak tutar

Bitkiler kolaya bayılıyor ancak böcekler bu durumdan pek haz etmiyor. Böcek ilaçlarını pahalı bulan bazı çiftçiler, kola ile sümüklü böcek, karınca ve hamam böceği gibi çeşitli böcekleri mahsullerinden uzak tutmayı başarıyor. Bir kutu kolayı açıp bahçenizden uzak bir yere koymak da bu böcekler çiçeklerimizden uzaklaştıracaktır.


2 Yorum

  1. Kolayı cok tuketiyoruz ama ciddi anlamda etkili bir temizlik araci oldugunu duymustum. Ancak et pisitme yonetimde de kullanıldığını bilmiyordum. Cok guzel bir yazi olmus. Tesekkur ederim.

  2. Kola ciddi anlamda tehlikeli bir içecek. Bu yazıda yazan her şeyi yapın ama kesinlikle içmemeye çalışın. Ben kola bağımlısıydım çocukluğumdan beri her gün içerdim şu son 1 senedir içmeyi bıraktım ciddi anlamda midemde farklı bir rahatlama hissediyorum ayrıca gözle görülür kilo verdim.

Bir cevap yazın