Kızılcık Nedir? Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Nedir?

Kızılcık (Cornus mas), kızılcıkgiller (Cornaceae) familyasından, kışın yapraklarını döken küçük ağaç ve bu ağacın yenebilen meyveleri.

Orta Asya ve Güney Avrupa ile Batı Asya'da yaygın olup, çok eski dönemlerden beri kültürü yapılmaktadır. En çok 7-8 m'ye kadar uzayabilen kızılcık ağacının karşılıklı olarak dizilmiş, yumurta biçimli yaprakları, sarı renkli çiçekleri ve olgunlukta kırmızıya dönen oval biçimli meyveleri vardır.

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Zengin bir Antioksidan kaynağı olan Kızılcık, vitamin yönünden zengin olan, B1, B2 vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, protein, potasyum, fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve yüksek oranda lif içeriği sayesinde başta ağız sağlığı, ağızfa oluşan aflara, diş sağlığını koruyucu, diş ve diş eti rahatsızlıklarınde enfeksiyonlarında, kalp ve damar sağlığını koruyucu etkiye sahip olması, karaciğere olan etkisi sayesinde kolestrol düşürücü olması, ülsereatif kolit rahatsızlığında, birtakım gastrointestinal hastalıklarda,  bazı kanser türlerine karşı koruyucu, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ve mesane yolu rahatsızlıklarında, zayıflatıcı bir etkiye sahip olan kızılcık pek çok hastalığa fayda ve şifa olmaya devam ediyor.

Kızılcık özelikle Batı Karadenizin o verimli topraklarında ekşimsi lezzetiyle birçok alanda insanlara şifa dağıtıyor.

Karadeniz Bölgesinde kızılcık ağacının meyvelerinde hasat dönemi Eylül ve Ekim aylarında yapılıyor.

Kızılcık Nasıl Tüketilir?

Taze olarak yendiği gibi, reçel, marmelat, şerbet, kızılcık suyu, kızılcık sirkesi ya da şarap yapımında da kullanılan ekşi lezzetli meyvelerinden ishal kesici ilaç olarak da yararlanılır.

Kızılcık ağacının bazı çeşitleri güzel görünümü nedeniyle park ve bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Ağır ve dayanıklı odunu ise tornacılıkta yararlanılan iyi bir malzemedir.

Türkiye'de yaklaşık 15 bin ton dolayında gerçekleşen toplam kızılcık üretiminin yaklaşık yarısı Karadeniz Bölgesi'nden elde edilmektedir.


2 Yorum

  1. Kızılcık gercekten cok yararli bir bitki. Sizin de bahsettiginiz gibi serbeti ve özellikle de reçeli harika oluyor. Sirkesini duymamıştım. Merak ettim onu ben de.

  2. Çok faydalı ama ben sevemedim gitti insanın dilini bir hoş yapıyor ama sorun bende olabilir 🙂

Bir cevap yazın