Kış Koşullarında Güvenli Sürüş Önerileri

▶Her kış lastiği bünyesinde farklı teknik özellikler bulundurabilir. Bu nedenle her kış lastiği aynı değildir. Kış lastiğinizin 3PMSF işareti taşımasına dikkat etmelisiniz.

▶Kış koşullarında güvenli sürüş ve sürüş performansını en üst düzeye çıkarmak için aracınızın her aksına kış lastiği takılmalısınız. En iyi performansı alabilmek için aynı desene sahip 4 adet kış lastiği kullanın.


▶Lastik basınçlarının düşük ya da yüksek olması lastiklerin erken ve düzensiz aşınmasına neden olur. Ayrıca sürüş emniyetini de olumsuz etkiler. Bu nedenle lastiklerinizin basıncını en az 15 günde bir lastikler soğukken kontrol ediniz.

▶Lastik basınçlarınızı araç üreticisi tarafından önerilen değerlerde tutmaya özen gösterin. Lastik için ilgili basınç değerlerini sürücü koltuğu iç kısmında, yakıt kapağında ya da aracınızın kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. 

▶Karlı ve buzlu zeminlerde basıncı düşürülmüş yaz lastiği kullanımı tehlikelidir ve kesinlikle uygulanmamalıdır. Bu nedenle yaz lastiğinizi, kış lastikleri ile değiştirmelisiniz.

▶Ön ve arka ile yük koşulları durumları da göz önüne alınarak önerilen basınçlardaki farklılıklara uyulmalıdır. Yaz lastiğinden kış lastiğine geçerken dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir diğeri de işte budur.

▶Subap iğnelerinin nem ve çamurdan etkilenerek hava kaçırmasını önüne geçmek için subap kapakları kullanılmalıdır.Lastiklerinizin diş derinliğini düzenli olarak kontrol ediniz. Kış lastiklerinin diş derinligi yaz lastiklerine göre daha fazladır. Güvenli sürüş için diş derinliğinin önemi büyüktür, yasal olarak diş derinliği 1,6 mm altına inmemelidir. Ancak yasal sınırlar içinde olması güvenlikli olduğu anlamına gelmez. Lastiklerin kullanım ömrünü etileyebilecek faktörler göz önüne alınarak doğru zaman geldiğinde lastikler değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın