KIŞ AYLARINDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

KIŞIN HASTALIKLARINA KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

Ispanak: İçerisinde A,B,C ve E vitaminleri ile demir, magnezyum ve fosfat gibi minarelleri barındırır.
Göz sağlığını korumada önemlidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlağlayan lif ve fitokimyasallar yönünden zengindir.

Pırasa: İçerdiği K Vitamini kan hücresi yapımının artmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini hızlandırması nedeniyle çocukların bağırsak sisteminin düzenli çalışması açısından çok faydalıdır.

Karnabahar: E vitamini içeriği yüksek olup kansere ve doku hasarına karşı koruyucudur. Enfeksiyonlara karşı koruyucu bir besindir.

Lahana: Bağışıklık sistemini güçlendirir, balgam sökücü etkisi vardır. Vücudumuzda oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Yer Elması: Demir açısından zengin bir sebzedir, demir eksikliği anemisinde yardımcıdır. İçerdiği insülin ile kan şekeri dengeleyici etki gösterir, fazla abur-cubur yeme eğilimini azaltır.

Brokoli: Vitamin ve mineralden çok zengindir. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar ve çocuğunuzun hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Yumurta: Yumurta sarısının içerisindeki A vitamini bağışıklık sisteminin temellerini sağlamlaştırmaya devam ederken aynı zamanda görme duyusunun gelişmesinde de aktif rol oynar. Yumurtadaki demir kansızlık yaşamamızı önler. Demir, aktif ve enerjik yaşam için kanımızda oksijen taşıması ile bağışıklık sistemini güçlü kılar.

Tahin-Pekmez Karışımı: Pekmez; demir, kalsiyum, magnezyum, çinko; tahin de kalsiyum, magnezyum, potasyum ve forfor yönünden oldukça zengindir. Bu mineraller vücuttaki savunma sisteminin ana elemanlarıdır.

Boza: Bozanın içeriğinde yüksek oranda bakteriyosinler bulunur. Boza içerdiği bakteriyosinler nedeniyle antibakteriyel etki ederek bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. Ayrıca boza bağırsak florasını düzenleyici etki gösterir. Sindirim sistemi problemlerini engeller.

Turuncu Güç: Bal kabağı, havuç, portakal, mandalina… İçeriğinde bulunan özellikle C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirip, toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın