Kırmızı sokakları ile masalsı bir şehir: HİVE

Orta Asya'da bulunan Özbekistan'ın ilk akla gelen şehirleri; Buhara, Semerkant ve Taşkent'tir...  Ancak kumların altında sanki zamanın 200 yıl öncesinde donup kaldığı izlenimi bırakan Hive, son dönemlerde gezginlerin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Hive Nerede? Hive, Özbekistan'ın batı şeridindeki Harezm bölgesinde, Amuderya yani Ceyhun kıyısında bulunur. Konum olarak Türkmenistan sınırına yakındır. Ulaşmanım günümüzde dahi biraz zor olduğu Hive, 2500 yıllık tarihine kendisine ulaşmak için yapılan bir çok savaş ve kuşatma bırakmıştır. Üzerinde bir çok imparatorluğun, sultanın hüküm sürdüğü bu topraklar şimdilerde seyrek nüfus ve tenha bir zaman geçiriyor.

Harzemşah Devleti döneminde kurulan Hive, çarpıcı bir mimariye ve sanki kızıl bir yağmura yakalanmış gibi görünen sokaklara tarihin derin izlerini barındırıyor ve sanki bir masalın içinde yaşıyormuş gibi bir his bırakıyor. Özbekistan'ın batısındaki Harezm bölgesinin incisi olarak bilinen Hive'nin labirenti andıran taş sokaklarında ayrı bir hîkâye yatıyor.

Hive şehri 1990 yılında UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası Listesi"ne dahil edilerek koruma altına alındı.  

 

Hive, tarihi İpek Yolu üzerinde önemli bir geçiş noktasında bulunuyor. Bu nedenle de tarih boyunca önemini korumuş ve Harzemşah Devleti'ne de başkentlik yapmış.

Özbekistan'ın Hive şehrinin iki önemli sembolü var; 55 metre uzunluğundaki "İslam Hoca Minaresi" ve Kalta-minor (Kısa Minare). Hive'nin görmeden dönülmemesi gereken diğer yerleri ise şöyle; "Taş Kavli Sarayı", "Dişa Kala", "Ragbanlı Camii", "Pehlivan Mahmut Türbesi" ve "Emir Han Medresesi''.

Hive'yi iç içe iki sur çevreliyor. Hive'de, nüfusun büyük çoğunluğunum yaşadığı ve günümüzde sadece bazı kalıntıları kalan en dıştaki surların çevrelediği "yeni şehir" yerleşkesine "Dışan kale" deniyor. Daha az nüfusun yaşadığı, tarihte maruz kaldığı birçok saldırıya rağmen halen ayakta kalan surlarla çevrili "eski şehir" yerleşkesine ise "İçan Kale" deniyor.

Hive'nin görülmeye değer yerlerinden olan "Eski Şehir" yani "İçan Kale", 2200 metre uzunluktaki kil-kerpiç surlardan yapılan oluşmuş duvarlarla örülmüştür.

Hive'ye Neden Gidilir?

  • Orta Asya'da konuşulan en sade en anlaşılır Türkçeyi duymak,
  • Hava Suzani Merkezi'nde alışveriş yapmak,
  • Turkuvaz, mavi ve beyaz çini mozaiklerin ihtişamını görmek,
  • Ayaz Kale, Toprak Kale ve Kızıl Kum çölünün masalsı tarihi büyüleyiciği içinde kaybolmak,
  • Gelenek ve göreneklerine bağlı bir hayat süren Harzemşah torunları ile tanışmak ve yöresel hayatı yaşamak için gidilebilir...

Güncel bilgi: 2010'da TÜRKSOY’un girişimi sayesinde düzenlenen "Türk dünyası Kültür Başkenti" unvanı ilk kez 2012'de Kazakistan’ın Astana şehrine verilmişti. Kültürel ve sanatsal etkinliklerle Türk dünyasını bir araya getirmeyi amaçlayan projenin bu yılki seçileni, Özbekistan / Hiva şehri... Özbekistan'ın Hiva şehri 2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanına ev sahipliği yapacak.


Bir cevap yazın