Kırmızı peri diyarı: Narman Peri Bacaları

Yaşadığımız bu topraklar Kuzey’den Güney'e, Doğu’dan Batı’ya çeşitli doğal güzelliklerle doludur. Erzurum ili bu güzellikleri taşıyan şehirlerimizden biridir. Palandöken dağının eteklerinde yer alan Erzurum ili tam anlamıyla doğa, tarih ve kültür kentidir. Gelin bu yazımızda Erzurum'daki peri bacalarını ziyaret edelim.  

Kırmızı Peri Diyarı: Narman Peri Bacaları  

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Erzurum Anadolu'daki ilk yerleşim yerlerinden biridir. Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel yapısıyla en çok kış mevsimi olmakla birlikte her mevsim turistleri ağırlamaktadır. Dağ ve kış sporları, doğal güzellikleri, tarihi mirasları, yöresel lezzetleri ve kültürü ile zengin bir şehirdir.  

Peri bacaları oluşumunu gösteren animasyon
Peri bacaları oluşumunu gösteren animasyon

Narman Peri Bacaları, Erzurum’un doğal güzellikleri arasında ön plana çıkmaktadır. Erzurum’un Narman ilçesi, Erzurum şehir merkezine 90 kilometre uzaklıktadır. Narman ilçesi, Erzurum’un kuzeydoğusunda yer alır. Horasan, Pasinler, Tortum, Oltu, Şenkaya ve Sarıkamış ilçeleri ile çevrelenmiştir. Coğrafi olarak Narman ilçesi Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alır.  

Narman Kırmızı Peri Bacaları rüzgar ve su erozyonunun kumlu toprağı aşındırması ile oluşumu 300 milyon yıl öncesine dayanan jeoloji harikasıdır.

İnsan etkeni tarafından değiştirilmeden yalnızca doğa olayları sonucunda şimdiki halini alarak günümüze kadar gelmiştir. Narman Peri Bacaları halk arasında ‘kırmızı periler’ ve ‘kırmızı periler diyarı’ olarak bilinir. Kırmızı Periler Diyarı 2012 yılında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınmıştır. 

Narman bölgesinde Neojen çakıl taşı, mil taşı ve kumtaşı tabakaları ve bu havza üzerinde kanyon vadiler bulunmaktadır. Kırmızı Periler Diyarı sedimanter (sedimanların uzun süreli birikmesi, sıkışması ve bir çimento (demir, silis, karbonat vb.) veya matriks (kil ve silt, ince kum) ile bağlanarak taşlaşması sonucu oluşan tabakalı kayaçlardır) bir yapıya sahiptir.

Narman Peri Bacaları tortul kayaçlarda bulunan demir elementini içerir ve bu durum daha dayanaklı bir yapıya sahip olmasına neden olur. Ayrıca tortulların içerisinde bulunan demir elementinin Fe2O3 (demir oksit) şeklinde oksitlenmesi sonucunda Narman Peri Bacalarına ‘Kırmızı Periler’ olarak anılmasına neden olan kırmızı rengini vermektedir.    

Yanıktaş köyüne yakın olan Narman Peri Bacaları ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktadır. 2010 yılında koruma altına alınan Kırmızı Periler Diyarı ülke turizmine kazandırılmaya çalışılıyor. Bu anlamda yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri çekmek için çeşitli şenlikler yapılmaktadır.

Kırmızı Periler, günümüzde ABD'nin Arizona eyaleti sınırları içerisindeki Colorado Vadisi'ndeki Grand Kanyon ile oluşumu ve yapısı bakımından aynı benzerliklere sahiptir. ‘Doğunun Kapadokyası’ olarak anılan Narman Peri Bacaları turizme kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan projenin protokolü imzalanmıştır. Kırmızı Periler Diyarında Erzurum Valiliği tarafından projeler uygulanıyor. Narman Peri Bacalarında yapılan projelerde ATV, at ve bisiklet safarileri, dağ yürüyüşleri ve balon safari turları düzenlenmesi planlanıyor.   

2 Yorum

  1. Hic gormedim ama gitmeyi cok istiyorum. Gitmeden once bu bilgiler cok isime yarayacak tesekkur ederim size 🙂

  2. Erzurum'a tura katılmayı düşünüyordum bu bilgileri okuyunca dahada ilgimi çekti en kisa zamanda görmeyi istiyorum teşekkürler

Bir cevap yazın