Kimyon Kalbe İyi Geliyor

Yemeklerimizin olmazsa olmazı baharatların bir çok faydası olduğu bilinmekte…. Bu baharatlar içinde eşsiz lezzeti ve kokusu bulunan öyle bir baharat var ki tam bir kalp dostu. Kimyondan söz etmek istiyorum sizlere…

Bu yazımızda; Kimyon nedir, faydaları nelerdir? Kimyon hangi hastalığa iyi gelir? Hangi ülkelerde tüketilir ve kimyonun zararları var mıdır? sorularının cevaplarını bulacaksınız.


Kimyon En Fazla Hangi Ülkelerde Tüketilir?

Kimyon veya başka yerlerde bilindik adıyla Jeera, maydanozgiller ailesine aittir. Hindistan başta olmak üzere Asya, Afrika ve Amerika gibi ülkelerde baharat olarak yemeklerde bolca kullanılmaktadır.

Kimyon hangi hastalığa iyi gelir?

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, kalp damar hastalıkları için büyük bir risk kaynağı olan yüksek kolesterol ülkemizde birçok insanda yaygın olarak bulunuyor. Mucize baharat kimyon, içerdiği östrojen benzeri etki yapan molekül fitoöstrojen ve antioksidan bileşenleri kuersetin ve luteolin sayesinde sizi yüksek kolesterolden korumaya yardımcı olur. Bu koruyucu etki birçok çalışma ile desteklenmektedir. Bir çalışmada kanda bulunan kötü kolesterol olan LDL seviyesi yüksek olan hastaların 15 gün boyunca kimyon tüketmeleri ile, LDL düzeylerinin yüzde on düştüğü görülmüştür. Başka bir çalışma sonuçlarına göre 8 hafta kimyon tüketiminin kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen kan yağları olan trigliserit düzeylerini azaltmıştır.


88 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada ise yoğurdun üzerine eklenen bir çay kaşığı kadar kimyonun ise 3 aylık bir sürede hem LDL’yi düşürdüğü, hem de iyi kolesterol olan HDL seviyelerini yükseltiği gözlenmiştir. Sağlığınıza mükemmel etki oluşturmak için yemekleriniz ile beraber tükettiğiniz bir kase yoğurda bir çay kaşığı kimyon eklemeyi unutmayınız…

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın