Kilo Alımını Engelleyen Hap Bulunmak Üzere

Kilo Alımını Engelleyen Hap Bulunma Aşamasında…

Bilim adamları sağlıkta çığır açacak bir şey keşfettiler. Fareler üzerinde yapılan bir deney sonucunda, vücutta kilo alımı ile ilgili faliyetlerle ilişkisi olan RCAN1 adlı genin işlevsiz hale getirilmesiyle kilo alımının engellendiğini fark ettiler. Deneyde kullanılan RCAN1 geni işlevsiz hale getirilen farelerin, oldukça uzun süreli protein ve yağlı gıdalar alınmasına rağmen kilo almadıkları gözlemlendi.


Böylelikle, Teksas Üniversitesi Southwesterm Tıp Merkezi’ndeki bilim insanları ve Avusturalya’daki Flinders Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Damien Keating, RCAN1 geninin pasivize edilmesiyle ne kadar iyi ve kalorili besinler tüketilirse tüketilsin kilo almanın mümkün olmadığını açıkladılar.

Bu konu ile ilgili açıklama yapan Flinders Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Fakültesiyle ilişkili Moleküler ve Hücresel Fizyoloji Labotuvar’ndaki Profesör Daimen şunları söyledi: ” Biliyoruz ki birçok insan kilo vermekte hatta kilosunu korumakta birçok sebep nedeniyle zorluk çekiyor. Yapılan bu çalışmada elde ettiğimiz bulgular doğrultusunda, RCAN1 genini hedef alan bir hap geliştirerek, kilo verilmesini sağlayabiliriz”

Profesör Daimen, RCAN1 genini durdurmak sağlıklı olmayan beyaz yağın, sağlıklı bir kahverengi yağa dönmesine katkıda bulunduğu belirtti ve RCAN1 genini durdurmanın, obezite ile mücadele edebilecek yeni bir tedavi yöntemi olacağının üstüne vurgu yaptı.

Amaçlarının insan sağlığı olduğunu belirten Daimen, sözlerine şöyle devam etti: “Şu an bu uğurda geliştirdiğimiz ilaçları, RCAN1 genini işlevsiz hale getirip getirmediği ve yeni bir obezite karşıtı ilaç olma potansiyelini görmek için testten geçiyoruz. Burada amaç, bir kişinin gıda tüketimini azaltmasına vaya daha fazla egzersiz yapmasına gerek kalmadan vücudun daha az yağ depolamasını sağlamak. Bizim araştırmamız, hücrelerin birbirlerine nasıl sinyal yolladığını ve bu sinyallerin sağlığımızı nasıl etkilediğine yoğunlaşmaktadır” diyerek açıkladı.


Sonuç olarak bir çok obezite hastası için bu çalışmalar umut kaynağı oldu. Sağlıklı bir hap ile kilo sorununun çözümüne dair hayaller gerçek oluyorken en çok merak edilen ise bu hapın insanlar üzerinde nasıl etkiler ortaya çıkaracağı… Eğer olumlu sonuçlarla hap hayatın içine dahil olursa sanırız yeni çağımızın adı,  “tüketim çılgınlığı” olacak…


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın