Kıbleteyn Mescidi Önemi Nedir?

Kıbleteyn Mescidi

Bilindiği gibi daha önceleri Hz. Peygamber, namazlarında kıble olarak Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya yönelmekteydi. Aslında gönlünden kıblenin Hz. İbrahim'in kıblesi olan Kâbe'ye çevrilmesi geçiyor ve bu doğrultuda bir vahiy bekliyordu. Hatta kendisi Mekke'deyken Kâbe'de kıldığı namazlarda, Rükn-i Yemânî ile Hacer-i Esved arasından Kâbe'yi önüne almak suretiyle hem Kâbe'ye, hem de Kudüs'e yönelmiş olmaktaydı. Hicretten yaklaşık bir buçuk yıl sonra arzuladığı şekilde Kâbe'ye kıble olarak yönelme emrini veren Bakara sûresinin 144. ayeti indi.

"… Seni elbette, hoşlanacağın kıbleye döndüreceğiz. O hâlde hemen Mescid-i Haram'a (Kâbe'ye) doğru dön. (Ey mü'minler) siz de nerede olursanız olun, (namazda) oraya doğru dönün."

Bakara sûresi 144. Âyet

Bu ayetin indiği haberini işitmeleri üzerine oradaki sahabe, namaz içerisinde yönlerini Kudüs'te Kâbe'ye çevirdiler. Böylece Kudüs'e yönelerek başlanan namaz, Kâbe'ye yönelerek tamamlandı. Bundan dolayı da bu mescide "İki kible mescidi" anlamına gelen "Kıbleteyn Mescidi" adı verildi. Kıblenin değişmesi, Hz. Peygamber'e uyanlara, ökçesi üzerinde gerisin geriye dönenleri ayırt etmeye yarayan bir imtihandı aynı zamanda Bakara sûresi 143. ayetinde Rabbimiz şöyle buyurur:

"İşte böylece sizin insanlığa şahitler olmanız, Resûl'ün de size şahit olması için sizi mutedil bir millet kıldık. Senin yöneldiğin yeri (Kâbe'yi) biz ancak Peygamber'e uyanı, ökçeleri üzerinde geri dönenden ayırdetmeniz için kıble yaptık. Bu, Allah'ın hidayet verdiği kimselerden başkasına elbette ağır gelir. Allah sizin imanınızı asla zayi edecek değildir. Zira Allah insanlara karşı şefkatli ve merhametlidir."
Bakara sûresi 143. âyet

Kıbleteyn Mescidi Medine şehri içersinde yer almaktadır.

Medine-i Münevere'ye çok yakın bir mesafede bulunur.

Bir cevap yazın