Khao Manee: Tayland'ın Beyaz Mücevheri

Fotoğraflarına bakarak belki Uluslararası Kedi Birliğinin başkanı bile bizim "Turkish Angora" ya da "Turkish Van" kendimizden bu kediyi ayıramaz. Tek farkı belki siyam kedisi atalarından gelmiş olan narin vücut yapısıdır. Her nasıl olsa da, Khao Manee, önemli kedi birliklerinin kayıtlarında resmi bir kedi ırkı olarak yer alır. Bir mavi ve bir yeşil ya da sarı gözüyle Tayland uzak diyarlarında yaşayan Khao Manee, isminin anlamı olan beyaz mücevher ünvanının gerçekten hakkını verir. Kusursuz beyaz tüyü bir elmas gibi parlar.

KİŞİLİK

Khao Manee kişiliği çok asildir. Ama ruhlarının en dibinde bir yaramaz kedicik yaşar. Ona ulaşmayı başaran, onları bütün kalbiyle seven sahipleri bu özelliklerini çok iyi bilir. Ayrıca kedicik evde olan bitenler hakkında haberdar olmayı sever ve yeni gelenleri kapıda ilk olarak hep o karşılar. Hiç kimse bu kralların kucağında yetişmiş kedinin hoşgeldin seromonisinden kaçamaz. Parti bittikten sonra ise sevgili sahibinin kucağında yatıp, günün geri kalanında rahat bir şekilde tembelliğin keyfini çıkarır. Çok meraklı ve akıllı hayvanlardır, yakalamaca oyunlarına bayılırlar. Zaten bu asil kişiliği atletik ve narin vücut yapısı ile de dışarı vurur. Bu güzel vücut ise bol bol hareket ve oyunla korunmalı. Khao Manee bütün Tay kedileri gibi sohbetten hoşlanır ve sohbet edercesine miyavlayarak konuşmalara katılmayı sever. Ama miyavlaması asla rahatsız edici bir şekilde sert değildir. Çocuklar ve diğer fertler ile iyi anlaşır.

SAHİPLENMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEBİLİR

Bu ırk, nadir bulunan kedi ırkları arasındadır. Beyaz kedilerin çoğu gibi, kısmen ya da tamamen sağır olabilir. Özellikle her iki gözü mavi olarak doğan bireyleri kesinlikle sağırdır. Bu hayvanlar çok fazla ilgi ve özel bir bakıma ihtiyaç duyabilir. Khao Manee'nin vücut ağırlığı ortalama 4 kg'dır, yaşam ömrü ise 10-12 sene arasındadır.


TARİHÇE

Ataları arasında Tayland'ın en köklü ırklarından sayılabilen Khao Manee'nin kanında Wichien -maat siyam kedisi, Suphalak Burmese kedisi ve Dork Lao Korat kedilerinin genleri akar. Bu ırklar dünyanın diğer tarafların da az çok bilinsede Khao Manee Tayland'ın kraliyet ailesinin malikanelerinde, meraklı gözlerden uzak, bir devlet sırrı olarak saklanmayı başardı. Bu kedilerden 1350 'li yıllarda yazılan eski bir Tay kedi şiir koleksiyonu olan Tamra Maew'de de bahsedilir. İlk olarak 1999 yılında, Colleen Frezmouth adında bir kedi sever tarafından bu ırkın bir üyesi, Sripia Amerika'ya getirilip, batıdaki halkın ilgisine sunuldu. Birkaç sene sonra İngiltere'deki yetiştiriciler tarafından da kayda geçirilen ırk, Uluslararası Kedi Birliği(TİCA) tarafından 2009 yılında kayda geçti ve 2011 yılında uluslararası standartları belirlenip, ırk olarak kabul edildi.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın