Keten Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

 

Günlük hayatımızda bir çoğunuzun beslenmesine eklenmiş olan keten tohumu ve etkilerinden neden kendimizi ve evcil dostlarımızı mahrum bırakalım ki.

*KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI

Sindirim; Keten tohumunun içerdiği diyet lifleri sindirim sistemi için çok faydalıdır. Diyet lifleri, sindirilmesi zor olan besinlerin daha kolay sindirimini sağlar ve sindirim sisteminin aşırı yorulmasına engel olur. Bu özelliği ile keten tohumu bağırsakları düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

SAĞLIKLI BİR DENGE
Keten tohumunun diğer bir özelliği ise iyi bir antioksidan olmasıdır. Bu özelliği keten tohumun kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmasını sağlar. Aynı zamanda kan şekerini düzenler, dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını korur.

BOL VİTAMİN VE MİNERAL
B vitamini, manganez ve magnezyum bol miktarda içermektedir. Kemik ve iskelet sağlığında keten tohumunun oynadığı rol çok fazladır.

TAM KORUMA 
İçerdiği lignan adındaki maddenin kansere neden olan hücreleri ve tümörlerden ortadan kaldırdı ortaya konmuştur. Lignanlar aynı zamanda antiviral ve antibakteriyel etkiye de sahiptir.

YANGIYA SON 
İçerdiği esansiyel yağ asitleri nedeniyle asitleri nedeniyle antienflamatuar, yani yangı giderici etki gösterir .

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK 
Keten tohumun bol miktarda içerdigi omega 6 ve 3 yağ asitleri ve ayrıca bol miktardaki alfa-linolenik asit Bağışıklık sisteminin yabancı zararlı maddelere karşı direncini güçlendirir. Bu yüzden düzenli olarak keten tohumu tüketimi genel anlamda bütün bünyeyi korumamızı sağlar.

*SAĞLIKLI VE MUTLU BİR YAŞAM 

Keten tohumunun düzenli kullanımı sonunda bağışıklık sistemini güçlendirmiş olmasının yanısıra kedi ve köpeklerinize de sağlıklı bir yaşam, güçlü, parlak tüyler armağan etmiş olursunuz.

Ayrıca hastalık süreçlerini tedavi ile birlikte kullanımlarınız da tedavi süresini %30 kısalttığı akademik çalışmaları ispatlamıştır.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın