Kestane Hakkında

Kış mevsiminin en güzel habercisidir kestane. Kokusuyla dolar sokaklar. Her bir köşeden yükselir kestane kebap sözleri! Sıcaklığıyla avuçlarımızı ve tadıyla gönüllerimizi ısıtır. Lezzetine diyecek yoktur elbette. O kadar farklı şekilde kullanılır ki, bu yazımızda yer vererek üzerimize düşen görevi yapmak istedik kestane ye karşı. Kestanenin özellikleri nelerdir? Kestane adını nereden almıştır? Kestane çeşitleri nelerdir? 

Tarihe bin yıldan fazla süredir sessiz sedasız tanıklık eden, 13 metre genişliği ile, ülkemizin pek bilinmeyen turistik köşelerinden birisiyle tanıştıralım sizleri.

Antalya'da İbradı ilçesindeki bu kestane ağacının farklı bir öyküsü var.
Arap Bir kölenin, 1861'de Mustafa Efendi konağını ateşe vermesi ve bu yangının Osmanlı İmparatorluğu tarihinin en önemli yangınlarından birisine dönüşmesinin ardından suçlu bulunarak bu ağaçta idam edilen Zeynep'ten sonra kestane ağacının ismi "Arapastık" olarak adlandırılıyor.

Her ne kadar adını kötü bir olaydan alıyor olsa da, yangından kurtularak, bugün dahi tüm heybetiyle meyve vermeye devam ediyor.

Bu ağaçtan toplanan Arapastık kestaneleri, çok az miktarda ve oldukça değerli. Başta Antalya olmak üzere, sayılı restorantlarda kullanılıyor ve bu kestane ile muhteşem tabaklar ortaya çıkartılıyor.

Kestane ile ilgili o kadar çok öykü var ki, bir de at kestanesinden bahsedelim sizlere. 16. Yüzyılda izine ilk olarak tıbbi amaçlı rastlanılan at kestanesi, çok lezzetli ancak içerdiği az miktarda zehir nedeniyle de tüketimi sakıncalı. Atların tedavilerinde kullanılan ve bu nedenle de adı at kestanesi olan kestane, incelendiğinde Anadolu topraklarından doğduğu görülüyor.

 

Kestane ise adını Yunan Yarımadası'ndaki Castan antik kentinden alıyor. Bu eşsiz meyveye ismini veren Castan antik kenti Roma egemenliğinde olduğu için Kestanenin tüm dünyaya yayılmasında Romalıların emeği çok büyük.

Kestane içerdiği yüksek oranda demir ile kansızlıkla mücadele için en önemli meyvelerden birisidir. Magnezyum ve fosfor bakımından da önemli bir rol oynayan kestane, içerdiği C vitamini ile kış mevsiminde soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmekte de birebir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, hücre yaşlanmasını geciktiren kestanenin, unutkanlığa ve Alzheimer hastalığına da karşı iyi geldiği görülmekte. Kestane güçlü bir karbonhidrat içeriğine sahiptir. Tokluk hissi sağlar ve bu nedenle yıllar önce kestane ağacı ismi "ekmek ağacı" olarak anılırdı.

 

Bir cevap yazın