Kelebekler neden düz uçmaz?

Bu kelebekler gibi narin varlıkların tamamen savunma amaçlı geliştirdikleri bir yöntem. Kelebekler ve güveler sahip oldukları süslü kanatları birçok amaç için kullanırlar. Bu amaçlardan biri kanatlarını kendilerini gizlemek için kamuflaj olarak kullanmak bir diğeri ise ne kadar zehirli olduklarını göstermek. Ama tabii ki en önemlisi ise uçmak...

Kelebeklerin kanat hareketleri düz bir çizgide en optimum şekilde ilerlemeyi hedefleyen böceklerden farklıdır.

Çizgi filmlerde kelebek avcılarının bir kelebeği yakalamak için oradan oraya koşturduğunu ancak her seferinde komik duruma düştüklerini görmüşüzdür. Kelebeğin düzensiz uçuşu aslında tamamen savunma amaçlı bir gelişimdir. Böyle uçtuğunda düşmanları nereye doğru gideceğini tahmin etmekte zorlanır. Böylece yakalanması güçleşir. Zehirli kelebeklerin kendilerini korumak için böyle bir manevraya ihtiyacı yoktur ve daha düz bir çizgide uçarlar.

Geçen yıl Japonya'daki Kyoto Üniversitesinde gerçekleştirilen akışkanlar dinamiği simülasyonlarında kelebeklerin uçuş şekli inceledi ve kelebeklerin uçuş sırasında her kanat çırpışında oluşan türbülans sonucu bu uçuş şekline sahip oldukları keşfedildi.

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesinde gerçekleştirilen yüksek hızlı fotoğraf çekimlerinde ise kelebeklerin bedenlerinin pozisyonunu değiştirip ağırlık merkezlerini sürekli kaydırdıkları ortaya çıktı. Özellikle kral kelebekleri düzensiz uçuş konusunda ustadır. Bir anda doksan derece yön değiştirebilirler.

88 – 89 Kelebeği Nedir?

Bir cevap yazın