Kek Yapmanın Püf Noktaları

*Birinci ve en önemli husus reçeteyi baştan sona bir kaç kez okuyun. Bu sadece kek için değil, yapacağınız bütün tarifler için önemli bir nokta.

*Reçete aksini söylemiyorsa kek yapmak için kullanılan malzemeler oda sıcaklığında olmalı. En az bir saat önce bütün malzemeleri hazırlayın, yumurtanın sarısı ve akı ayrı kullanılacaksa yumurtalar soğukken yapın bu işlemi.


*Reçetedeki bütün malzemeleri önceden hazırlayın ''tartılması, elenmesi, kesilmesi vs.''

*Eğer reçetede 100 gr elenmiş un yazıyorsa unu eledikten sonra tartın. Elenmiş un ile elenmemiş unun ağırlığı aynı değildir.

*Doğru ebatta kalıp kullanmak çok önemlidir. Eğer olması gerekenden küçük bir kalıp kullanırsanız kek taşar veya içi pişmez. Büyük kalıp kullanırsanız istediğiniz dokuyu yine yakalayamazsınız.

*Kalıbın kalitesi ve rengi de çok önemlidir. Özellikle kek yaparken ince metal ve koyu renkli kalıp kullanmayın. Koyu renkli kalıplar ısıyı daha çok çeker. Kekin rengi erken koyulaşır ve kek istenilen kıvamda pişmez.

*Fırın ısısı ve pişme süresi çok önemlidir. Verilen süreler ortalama pişme süreleridir. Eğer sizin fırınınız normalden fazla ısınıyorsa veya tam tersi az ısınıyorsa iyi bir gözlemci olmanız gerekir. Verilen süre dolmadan 5-6 dakika öncesinden mutlaka kontrol edin. Aslında en iyi sonucu alabilmek için fırın içi termometresi kullanmak gerekir.

*Mutlaka mutfak tartısı kullanın. Malzemenin tartılarak kullanılması çok önemlidir. En basit örnekle, iki yumurtayı tartacak olursanız aynı ağırlıkta olmadıklarını göreceksiniz.

*Eğer reçetede tereyağı ve toz şekeri krema kıvamına gelene kadar karıştırın diyorsa oda sıcaklığındaki tereyağı ve toz şekeri en az 4-5 dk orta hızda karıştırın. Ara ara mikseri durdurup kenarda ve tabanda karışmayan malzemeyi bir spatula yardımıyla sıyırın ve karıştırmaya devam edin.

*Reçete yumurta ve toz şekeri karıştırın diye başlıyorsa en az 5 dk rengi açılana hacim kazanana kadar karıştırmaya devam edin.

*Malzeme sırası önemli, şaşırmayın ve reçeteyi dikkatle uygulayın.

*Unu veya kuru malzemeyi başka bir kaba eleyin diye bir husu yoksa sıvı malzemeye karıştırmadan önce kuru malzemeyi ayrı bir kapta tel çırpıcı ile karıştırın,havalandırın.

*Kuru malzemeyi ve unu koyduktan sonra çok az karıştırın. Unun kaybolması yeterlidir. Fazla karıştırmak kekin sert olmasına sebep olur. Mikserin en düşük devrinde 1-2 tur veya en güzeli spatula yardımıyla, harcı söndürmeden alttan üste doğru nazik hareketlerle karıştırın.

*Ortası delikli bir kek kalıbı veya kıvrımları olan bir kalıp kullanıyorsanız yumuşamış tereyağı ile kalıbın her tarafını yağlayın. Bunu yaparken fırça kullanın,kalıbın her tarafına un serpin ve kalıbı ters çevirip vurarak unun fazlasını silkeleyin. Bu işlemkekin kalıptan daha rahat çıkmasını sağlar. Eğer kelepçeli kalıp veya kek tepsisi kullanıyorsanız tabanı ölçüsünde pişirme kağıdı kesin. Pişirme kağıdını yerleştirmeden önce tereyağı ile tabanı hafifçe yağlayın. Kağıdı taban koyun ve tabandaki kağıt dahil kenarları tereyağ ile yağlayıp yine un serpin. Kalıbı ters çevirip yanlarına ve üzerine haififçe vurarak unun fazlasını silkeleyin. Bu işlem pandispanya tarzı kekler için geçerli değildir, onlarda kalıp yağlanmaz.

*Kekin pişme süresi dolmadan 5 dk önce kürdan kontrolü yapmayı unutmayın. Tam ortasına kürdan batırın eğer temiz çıkıyorsa keki fırından alın.

*Kek pişerken fırın kapağını en az 20 dk kesinlikle açmayın.

*Kek piştikten sonra kalıbı soğutma teline alın ve en az 10 dk bekletin. Sonra kalıbı ters çevirerek keki çıkartın. Gerekirse kenarları ince bir bıçakla sıyırın, yapışmadığından emin olduktan sonra ters çevirin. Çizilmiş yıpranmış kek kalıbı kullanmayın.

*Soğutma telinde kekin soğuması önemlidir. Çünkü kekin taban kısmının hava alması ve her tarafının eşit soğuması gerekir. Taban hava almazsa buhar yapar ve kekin tabanı ıslanır, kötü bir doku oluşur. Teli,pasta malzemeleri satan yerlerden alabilirsiniz veye fırın içindeki teli kullanabilirsiniz.

AFİYET OLSUN....

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın