Kefirin Faydaları

KEFİR GÜÇLÜ BİR PROBİYOTİKTİR.

Süte kefir taneleri eklenmesi ile elde edilen bu sağlıklı içecek, laktik asit bakterilerinin ve maya içeren fermente bir sağlık iksiridir. Kefir taneleri küçük karnabahar veya patlamış mısır görüntüsünde, düzensiz şekilli, sarı -beyaz renkte elastik yapılı canlı kültürlerdir. Bu taneler hem bakteri hem de mayaları içinde bulunduran polisakkarit yapılı canlılardır. İşte kefire hayat veren ve vücudumuzda birçok hastalığı önleyen sır da bu kefir tanelerin de saklıdır ...

NELERERE İYİ GELİYOR? KANSER İÇİN UMUT KAYNAĞI

Bir çok araştırmada kefirin kanser başlamasını yavaşlatma, tümör oluşum aktivitesini önleyici etkisi olduğu bildirilmiştir. Kefirde suda çözünebilen bir gluko, gulukagaktan ve kefir tanelerinin üretmesi ile ortaya çıkan keyfi yörenin adlı bir bileşenin kanser hücreleri oluşumunu önleyici etkileri keşfedilmiştir. Ayrıca kefirde bulunan amino asitlerin kansere karşı durdurucu etkisi olduğu ve kanserli hücrelerin hücre duvarlarını delerek kontrolsüz üreyen bu hücreleri öldürerek etkili olabildiği açıklanmıştır. Özellikle lösemi tedavisi gören hastalarda kefirin faydalarını potansiyel olumlu etkisi diye biliniyor.

BAĞIŞIKLIKIK SİSTEMİNİ DÜZENLER;

Beslenme ile bağışıklık sistemi arasında doğrudan ilişki olduğunu biliyoruz. Sağlıklı beslenme içinde kefir, bağışıklık sistemi üzerinde düzenleyici etkisi tartışılmaz derecede etkili bir içecek. Kefir tanelerinin süt de oluşturduğu fermantasyon sayesinde hastalık etmeni olan zararlı bakterilerin üremesini önleyerek mide ve bağırsak sistemi üzerinde bağışıklık sistemini bozan maddelerin üretimini baskılı biliniyor. İyi bağışıklık sistemine sahip olmak için günde 1 su bardağı kefirin 6 hafta düzenli tüketilmesi gerektiğini unutmayın!

DAMARDADA YARARLI KOLESTROL ORANINI ARTIRIR;

Kolekstol yüksekliği olan kişilerin düzenli kefir geçtiklerinde damarlarda kolesterol oranında farklılıklar oluştuğu gözlenmiştir. Özellikle kalp hastalıkları için risk yaratan ve damar içi elastikiyeti bozarak sertleşmeye neden olan kötü huylu kolesterolü azaltıp damarın gençleşmesine yardımcı olan yararlı kolesterol miktarının arttığı belirlenmiştir. Kefir içinde bulunan bakteriler ve mayaların, safra asidi parçalayıcı enzimler oluşturarak zararlı kolesterol emilimini azaltarak bu olumlu etkiyi sağladığıda bilinmektedir. Kefirin düzenli içilmesi ile bir ay gibi kısa sürede kolesterol düzeyini azalttığı çalışmalarda tespit edilmiştir.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER

Kefirde bulunan kefiran, iskelet kaslarında glikozun hücre içine hızlıca girmesini sağlayarak damarlarda bulunan fazla şekerin kaslarda enerji olarak kullanımını artırdığı belirlenmiştir. Kefir tüketildikten sonra mide asidi tarafından bozulmadan bağırsaklara geçtiği ve bu küçük yapı olan kefiranın bağırsaklardan kolayca emilerek yüksek kan şekerinin düşmesinin de etkili olduğu da bildirilmektedir.

LAKTOZ OLANLALA İLAÇ GİBİDİR;

Laktoz süt ürünlerinde bulunan bir karbonhidrat türüdür. Bağırsaklarında yeterli galaktosidaz adlı bir enzim olmadığında sindirim sisteminde meydana gelen gaz, şişkinlik ve ishal gibi anormal sağlık sorunlarının oluşmasını tetiklemektedir. Kefir laktoz intoleransı olan kişilerde kendi yapısında doğal olarak bulunduran beta galaktosidaz enzimini içerir ve sütte bulunan laktozu doğal olarak parçalayarak sindirim sisteminin bozmak şişkinlik durumunu %70 azaltarak hastalarda konforlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olur.

NASIL TÜKETELİM?

Özellikle kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruyucu özelliği olan kefiri günde bir bardak rahatlıkla içebilirsiniz. İçtiğiniz sade kefirin ekşi tadı sizi rahatsız ediyorsa sevdiğiniz bir meyve ve taze nane ile tüketebilirsiniz. Hatta direkt marketlerden meyveli kefir ürünlerini satın alabilirsiniz. Yaşamın anahtarı! Kefir sütten yapıldığından sütteki protein, vitaminler ve minerallerin hepsini içerir. Kefir esansiyel Amino asitler bakımından zengin bir besindir. Kefir A, B1, B12 D,E ,K vitaminleri ve magnezyum, kalsiyum , fosfor ve flora selenyum mineralleri bakımından zengindir. Kefirdeki laktoz oranı azaldığı için laktoza duyarlı kişiler kefiri rahatlıkla içebilirler. Birçok araştırmacı kefiri 80 yaşın üzerinde yaşa bunun anahtarı olarak görmektedirler.

KEFİRİNİN FAYDALARI

1.Sindirim sistemini güçlendirmek

a. Antimikrobiyal aktiviteyi üst düzeyde tutmak.

b. Besinler ve bağırsaklardaki emilim sağlayıcı yüzeyler açısından patojen mikro organizmalarla yarışarak mukozal adezyonlarını ve beslenmelerini önlemek.

c. Antitoksin üretmek (zararlı toksinleri yok eden madde üretmek)

2.İmmün fonksiyonları güçlendirir.

3. Gastrointestinal sistemi enfeksiyonlardan korur.

4.Alerjik reaksiyonlardan koruyucu özellik taşır ve alerjik koliti önler.

5. Antioksidan kanser karşıtı özellik gösterir.

6.Kan lipitlerini (kolesterol) azaltır.

7. Laktoz (süt şekeri) emilimini artırır.

8. Çocuklarda kabızlık ve ishal döngüsünün sürekli görüldüğü bir çeşit hastalık olan imitabl bağırsak semptomlarının kontrolünde yarar sağlar.

9. Gebelikte kullanımı ile annede ve bebekte obeziteyi engeller.

Sağlıklı beslenme içinde kefir, bağışıklık sistemi üzerinde düzenleyici gücü tartışılmaz derecede etkili bir içecek.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın