Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir?

Kefir, özellikle inek, koyun, keçi sütünden hazırlanan, kirli beyaz renkli ve hafif ekşi lezzetli mayalı içki. Önceleri deve sütünden de yapılırdı. Çok eskiden beri Orta Asya ve Kafkaslar'da kullanılmakta olan bu ürün sonraları Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın pek çok yerine yayılmıştır.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir Nasıl Mayalanır?

Kefir hazırlarken, bileşiminde Saccharomyces kefir, Bacillus kefir ve B. acidi lactici gibi mikroorganizmalar bulunan kefir tanelerinden yararlanılır. Kirli beyaz renkli, sert parçalar halindeki kefir taneleri ılık suda bekletilip yumuşatıldıktan sonra bir miktar süt içinde mayalandırılır. Hazırlanan bu maya kapalı bir kap içinde kaynatılıp 20°C'ye soğutulmuş süte karıştırılarak 10°C-15°C'de mayalandırmaya bırakılır ve kefir elde edilir.

Kefir

Sütün mayalanması ile elde edilen kefir de faydalı bakteriler bulunur. Bağırsaklarda üremiş olan faydalı bakterilere vücudun ihtiyacı vardır.

Kefir bunu için iyi bir besin kaynağıdır. Kefirde bulunan vitaminler; kalsiyum, protein, magnezyum, fosfor, B2, B12, D vitamini ve probiyotik içeren kefir vücuda yarar sağlamakla beraberinde bağırsaklartaki bakterilerinin çoğalmasına da yardımcıdır.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Özellikle yaz aylarında kefirin içilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü yaz mevsiminde ishal vakalarına çok rastlandığı için, kefir tüketiminin yaz aylarında ayrı bir önemi vardır. Sağlıklı besin kaynağı olan kefir faydaları oldukça çoktur. Midedeki sindirimi sağlar. Bağırsak sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Sindirim, hazımsızlık, kabız olanların da bilhassa kefiri tüketmeleri tavsiye edilir.

Kefirin bronşit ve astım, kansızlık, egzama, böbrek ve sinir hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığı iyileştirici etkisi vardır.

Bir süt ürünü olan Kefiri ya kendiniz mayasını bularak mayalandırıp içebilirsiniz.

Kefir içeceğini marketlerden de alarak sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Tadı biraz buruk ve ekşi olan Kefirin kıvamı ise ayran gibidir. Çocuklar için meyveli olam kefirleri alarak daha rahat bir şekilde içmelerini sağlayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Kefir aslında günümüzde pek tuketilen bir besin degil ama ozellikle probiyotik bakımından cok yararlı. Evde yapılan kefiri tavsiye ederim. Mayhoş tadı da çok güzel oluyor. Organigi bulmak zor ama büyük marketlerde satılıyor. 6 ay üstü bebeklerde tüketilmesi da gayet yararlı.

Bir cevap yazın