Kefalet Sigortası ve Kefalet Senedi Nedir?

Uluslararası terminolojide "Surety Bond" veya "Bonding" olarak bilinen bu sigortacılık ürünü, bankacılık sistemi tarafından sunulan banka teminat mektuplarına alternatif özellikte olmakla birlikte ayrıca borçlunun bankalar nezdindeki kredi limitlerini etkilememektedir.


Kefalet sigortası ile sigorta şirketi, sigortalının yani ihaleye girenin ya da borçlunun "kefili" oluyor, sigortalının lehtara yani alacaklıya karşı, kefalet senedinde tanımlanan yükümlülüğünü yerine getirememesi riskine karşı teminat sağlıyor.

Kefalet sigortası sözleşmesi yani poliçe sigortacı ile sigortalı arasında düzenlenmekte ve bu sözleşme düzenlendikten sonra lehtara verilen metne sigorta sözleşmelerinde olduğu gibi poliçe değil kefalet senedi denmektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde banka teminat mektubu gibi kullanılmakta olup Amerika pazarındaki teminat mektubu ihtiyacının tamamı sigorta şirketlerince karşılanırken bu oran; Güney Amerika'da yüzde 95, ve Asya Pasifik'te yüzde 50, Avrupa'da yüzde 25'dir. Kefalet Sigortası'nın çoğunlukla kullanım alanı inşaat, imalat, yapım-onarım, enerji ve alt yapı projeleriyle ilgili olmakla beraber hemen her sektörden talep gelmektedir. Kefalet Sigortası ülkemizde tüm kamu ihalelerinde kullanılabilmektedir.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın