Kedilerin patileri genellikle neden beyazdır?

Bir kediniz varsa eğer ya da gözlemleriniz iyiyse kedilerin patilerinin beyaz olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Evet, kedilerin büyük çoğunluğunun patileri beyaz renk.

Peki, kedilerin patileri neden beyaz?

Bu sorunun olası 2 teorisi var;

  • İnsanlar, ürünlerini kemirgenlerden korumak için kedileri evcilleştirmek istediler. Missouri Kedi Genetiği Laboratuvarı'nın başındaki Leslie Lyons kamuflajı iyi olan kedilerin kemirgenleri yakalayıp etkisiz hale getirmede daha usta olduğunu söylüyor. Buna göre insanlar beyaz patilere sahip kedileri bu konuda daha yetenekli bulmuş ve bu tür kedileri evcilleştirmeyi seçmişler. Böylece diğer kediler geri planda kalırken beyaz patiler hızla çoğalmaya başlamışlar.

 

  • İkinci teoride ise neden olarak yine günümüzden yaklaşık 10 bin yıl önceye dayanan insanların hayvanları evcilleştirme süreci gösteriliyor. İnsanlar kendilerini de koruyabilmek için evcilleştirmede uysal kedileri seçmeye özen göstermişler. Beyaz tüy renginin uysallığı çağrıştırması da bu teoriyi destekliyor. Aradaki bağlantı tam çözülemese de, uysal kedilerin çiftleştirilmesi sonucunda beyaz patililerin daha sık ortaya çıktığı görülmüş.

Bir cevap yazın