Kedigillerin Aristokratı: TUXEDO

TUXEDO

Çoğu ülkede asaletin sembolü olarak tanımlanacak kadar güzel olan bir kedi ile tanışın. TUXEDO bir kedinin kalbini çalması için safkan olması gerekmediğinin güzel bir örneğidir.

Aslında birçok kişi tarafından bu isimden ziyade Smokin olarak anılması tanıdık geliyor. Çünkü bu melez ırkın  en belirgin özelliği bir Smokin içindeymiş gibi görülmesidir. Ama bu kedi sadece tüylerinden dolayı değil, asaleti ve davranışları sayesinde smokinli kedi ismini hak kazandı.

MEŞHUR TUXEDOLAR 

Hem ülkemizde hem de Avrupa'da sık rastlanan bir smokin kedi bir bakanın bir daha dönüp baktı büyüleyici bir görünüşe sahiptir birçok sanatçıya ve filmi ilham olan bu pisicikleri aslında çocukluğumuzdan beri iyi tanırız . Meşhur çizgi film karakterimiz, sürekli sarı kanaryacık Tweety'nin peşinde olan  Sylevester de TUXEDO  kediydi. Bunun yanında Shakespeare, Ludwig van Beethoven gibi büyük ustaların ilham perilerin arasında TUXEDO  kediler vardı.

TUXEDO'NUN KARAKTERİ

Tuxedo kedilerinin karakterlerinin neredeyse bütün kedi cinsleri uzmanlar tarafından incelendiğinide belirtmek isteriz. Ortaya çıkan bazı sonuçlar inanılır boyutlarda değildir. Smokin kedilerin normal bir kediye oranla zeka kapasiteleri yaklaşık 2 kat daha fazla gelişmiştir. Yani sosyal medyada yayınlanmış olan birçok araştırmalarda en zeki kedi ırklarının %200 daha zeki olduğu saptanmıştır. Tuxedo saf ırk bir kedi olmasa da, bütün siyah beyaz kedinin çok fazla karakteristik özelliği olması bu durumları gözlemenize olanak tanıyabilir. Buna en basit örnek ise oyunculuğudur. Bir oyun oynamak için illa oyuncağa ihtiyaç duymayan Tuxedo en aktif kediler arasında bilinmektedir.

TÜY YAPISI VE DIŞ ÖZELLİKLERİ 

Smokin kedilerinin renklerini tahmin edeceğiniz üzere fazla alternatife sahip değil. Siyah ana renk olarak tüm vücudu kaplarken beyaz tamamlayıcı renktir. İki renk kediciğin vücudunda oynaşarak, onu bir Smokin gibi sarar. Hatta bazı kedinin patilerindeki beyaz tüyler kediye sanki çorap giymiş gibi bir görüntü verir. Burnunu çoğunlukla kaplamayan, yalnızca ağız çevresinde oluşan beyaz tüyler de kediye ekstra bir şekerlik sağlar. Miks ırk olduğu için, bu kedi türünün göz renk çeşitleri geniş skala kapsar. Gözlerinde renk skalasında ki ağırlıklı olarak sarı tonları görmek mümkündür. Ancak buna ek olarak siyah, kahverengi ve benzeri koyu tonlarında gözlere sahip olabilirler. Diğer kedilerden daha fazla açıldığı için gözlerine hangi renk olursa olsun dikkat çektiğinden şüphe yoktur.

Bir kedinin siyah-beyaz olması ırk özelliği değildir. Herhangi bir kedi bu özelliğe sahip olurken insanların siyah-beyaz kedileri olan hayranlığı günden güne artmaktadır.

SİYAH BEYAZ KEDİLER VE SAĞLIK

Bu pisicikler özel bir ırka ait olmadıklarından, ortak hastalıkları konusunda yapılmış bir istatistik çalışmada bulunmamaktadır. Fakat miks kediler saf ırk kedilere nazaran daha dayanıklıdır; kalıtsal hastalık taşımazlar ve ömürleri de daha uzundur. Fakat bu özelliği, onun düzenli ve veteriner kontrolünden geçirmek gerekmediği anlamına gelmez. Bu asil ve güzel kedi, bütün canlılar için birlikte her zaman en iyisini hak eder.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın