KAYAHAN

Türk müziğinin efsane ismi Kayahan Açar, 29 Mart 1949 yılında İzmir'de dünyaya gelmiştir. Çocukluk yılları ve gençliği İstanbul'da geçen Kayahan, ardından İstanbul'a yerleşmiştir. Uzun bir süre İstanbul'da yaşadıktan sonra ise daha sonra bütün cadde ve sokaklarına Kayahan bestelerinin ismi verilecek olan Balıkesir'de ki İnta Sevgi Köyünde yaşadı. Müzik kariyerine Nilüfer'e verdiği besteler ile başladı. Nilüfer'in o dönemde yorumladığı her biri Kayahan bestesi olan ''Geceler'', ''Kar Taneleri'', ''Esmer Günler'' şarkıları  birer klasik haline dönüştü.

1990 yılında ''Gözlerinin Hapsindeyim'' ile Türkiye'yi Eurovision şarkı yarışmasında temsil etti. Aynı yıl onu aramızdan ayıran kanser hastalığına yakalandı. Bu hastalığı zamanında ilk albümünün adını taşıyacak olan ''Yemin Ettim''i yazdı.

1991 yılında ''Yemin Ettim'' albümü ile ''Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz'' dedi. Hemen ardından 1992 yılında ''Odalarda Işıksızım'' albümü çıktı.

1993 yılında ''Son Şarkılarım'' albümü çıktı. Bu albümü yüksek satış rakamlarına ulaştı. İki yıl aradan sonra 1995 yılında ''Benim Penceremden'' albümüyle ''Sevenleri ayırmayın, sevenler ayrılmayın''.

Bu albümünde yer alan ''Allah'ım neydi günahım'' şarkısı daha sonra birçok sanatçı tarafından seslendirildi. Bu albümüyle sanat dünyasına iki genç yetenek kazandırdı. Bunların birisi Demet Sağıroğlu diğeri ise hayatını birleştireceği İpek Tüter oldu. Hemen bir yıl aradan sonra 1996 yılında ''Canımın Yaprakları'' albümünde ''Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın'' sloganıyla bu albümü çıkardı. 1997 yılında ise ''Emrin Olur'' adlı albümünü çıkardı. 1999 yılında Kayahan hayranlarına göre uzun bir süreden sonra ''Beni azad et'' adlı albümünü çıkardı. Bu albümünde ise Gömeç'e olan bağını yine aynı adı taşıyan şarkıyla dile getirdi. 2000 yılına gelindiğinde ise ''Gönül Sayfam'' albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Tabi ki bu albümünde de bir anlam olacaktı. Bu albümde ise 17 Ağustos 1999 depreminde ki bir kıza ''Ninni'' adında bir şarkı yer aldı. 2002 yılında ise ''Ne oldu can'' adlı albümünü çıkardı. Albümde Barış Manço için yazdığı ''Bugün aslında bayram'' şarkısıyla sanatçılara sahip çıkmasının önemini vurguladı. 2005 yılında daha önce yendiği kanser hastalığına tekrar yakalandı ve yenmeyi başardı. Fakat 2014'de tekrardan Kayahan'ın peşini bırakmayan kanser hastalığı onu aramızdan aldı. 2015 yılının 3 Nisan'ında hastalığının ilerlemesi sonucunda solunum yetmezliği oluştu ve sabah saat 08:00 sıralarında hayatını kaybetti. Sevenleri odalarda ışıksız kaldı.

Kayahan aramızdan ayrıldı ama ardında 3 kırkbeşlik, 1 longplay ve 11 kaset ve CD albümü bıraktı.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın