Kaşıntı Nedir? Kaşıntı Neden Olur? Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Kaşıntı Nedir?

Kaşıntının diğer bir adı da prutıtus diye bilinir. Derideki ve üstderide biten serbest sinir uçları uyarılması sonucunda duyulmuş olan, tırnaklar ile deriye sürtünmenin meydana gelmesine kaşıntı denilir.

Kaşıntı Neden Olur?

Kaşıntı ağrının altında algılanarak oluşan bir duyumdur. Ağrı ve kaşıntı sinir yolları aynı olmasına rağmen, genel itibarı ile de ayrı bir duyum olarak kabul edilmektedir. Kaşıntının şiddeti değişik olarak farklılık  göre en çok hastalıkların dermatolojilerde kaşıntı şikayetleriyle geldiklerini açıklıyor. Çabuk geçen bir kaşıntı duyumundan, bir deri hastalığının belirtisi, sistem hastalığının bulgusu sonucu ortaya çıkan patalojik kaşıntılar gibi değişik versiyonlarıyla kişilerde görülebilir.

Kaşıntı duyumlarının çoğuna üstderi hücrelerinden açığa çıkan histaminin neden olduğu kabul edilir. Kaşınma sinirsel uyarıların ritmini duraklamaya uğratarak ya da sinirleri örseleyerek geçici olarak kaşıntıyı giderebilir. Sürekli kaşınma deride kızarıklık, papül ve kabuklanmaya  neden olur.

Vezikül ve papül gibi deri lezyonlarıyla ilgili kaşıntılar genellikle deri hastalıklarının göstergesidir. Deride lezyon olmadan görülen yaygın kaşıntı ise metabolizma ya da hormon hastalıklarında, kötü huylu urlarda, ilaçlara karşı gelişen tepkilerde ve karaciğer, kan ya da böbrek hastalıkları gibi sistematik hastalıklarda görülür. Gebelik ya da hava koşulları, yaşlanma sonucu gelişen deri kuruması da kaşıntıya neden olabilir. Ancak bütün bu olasılıklar elendikten sonra kaşıntının psikolojik nedenlere bağlı olduğu, söylenebilir.

Önerilen çok sayıda yönteme karşın kaşıntının genel kabul görmüş bir tedavisi yoktur. Yerel olarak uygulanan anestezikler ve daha başka ilaçların çok az ve geçici etkisi vardır. Yumuşatıcı merhemler deri nemli iken uygulandığında yararlı olabilir. Günümüzde kaşıntı tedavisi belirtilerin giderilmesine değil, buna neden olan hastalığın iyileştirilmesine yöneliktir.

Kaşıntı Hastalıkları

Dermatoloji uzman hekiminin açıkladığına göre; Kaşıntı çok ciddi bir sağlık problemidir. Dermotolojik hastalıkların içerisinde en çok sık görülen semptomlar arasında kaşıntı yer almaktadır.

Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Kaşıntının sebeplerini iki ana grupta şöyle oluşur:

Birincisi primer deri hastalıklarına bağlı kaşıntı vardır. İkincisi de sistematik hastalıklara bağlı deri dışı hastalıklar sonucu oluşan kaşıntılardır.

Araştırmalara göre kaşıntı nedeni ile başvuran hastaların 3/2'ilik gurubun deri hastalıklarına sebebi ile kaşıntınin ortaya çıkıyor. 3/1'inin ise sistematik hastalıklar sonucu kaşıntının oluştuğunu göstermiş.

Deri hastalıklarında en çok karşılaşılan ise uyuz hastalığıdır.

Kaşıntılar uyuz yani bitlenme dışında, egzamalarda, sedef hastalığında, bazı enfeksiyon hastalıklarında, mantar, bakteri ve virüslerin yapmış olduğu deri hastalıklarında ve bazı deri kanserlerinde de kaşıntılar görülebilir.

Her hastalıkta olduğu gibi; Stres kaşıntı hastalıklarında da önemli faktörlerden birisidir. Strese bağlı kaşıntılarda çok sık görülmektedir.

Sistematik olan kaşıntılar içerisinde de böbrek hastalıklarında kaşıntı çok görülür. Karaciğerin akut sarılık ve hepatit gibi hastalıklarda kaşıntı görülebiliyor. Son dönem kronik siroz hastalığında kaşıntı görülmektedir.

Kaşıntının sebebi ise hastanın uzman bir hekim tarafından iyi bir muayene ve öykü çok önemli bir faktördür. Kişinin yaşam tarzı çok önemlidir. Bir alerji öykünüz varmı? Zeminde yatan. Gıda alışkanlıklarınız nelerdir? Giyim alışkanlıklarınız nelerdir? İş ortamı nasıl bir iş ortamında çalıştığınız çok önemlidir. Seyahat yapıp yapmadığınız da çok önemlidir. Çünkü gittiğiniz ülke ya da şehirde hijyeni bozuk bir yere gittiğinizde uyuz ya da bitlenme gibi hastalıklarla dönme şansınız yüksek olabilir. Bunların analizini yapıp hastayı ve öyküsünü iyi dinleyip kaşıntının sebebini kan ya da v.s tahlil sonuçları haricinde de hastanın tam ve doğru olarak verdiği bilgiler sonucunda kaşıntının altında yatan sebebinin de neyin olduğu ortaya çıkmasına ve doğru tanı konmasına sebep olur.

Kaşıntı gibi hastalıklarda hastanelerde başvurabileceğiniz bölüm ise dermatoliji uzmanı olduğunu söyleyelim...

Sağlıklı günler dilerim…

Bir cevap yazın