Kasımda İzlenmesi Gereken 2 Film Önerisi

Sıcak kahvelerinizi alıp evinizin en güzel köşesinde izleyeceğiniz bu filmlere bir göz atın! Kasım ayında izlenecek filmler nelerdir? Kasımda neler izlenmeli? Filim önerileri nelerdir? Hangi filmi izlemeliyim? Kasım ayına yakışacak sıcacık filmler ise şunlar:

SWEET NOVEMBER

İlk filmimiz, yazı dizimize konu alan Kasım ayını tatlı bir biçimde adını taşıdığı için listemize girmeyi hak kazandı. Orijinal adıyla Sweet November bizdeki adıyla Kasım’da Aşk Başkadır’ın konusu ise şöyle: Nelson Moss, tüm hayatı işi olan, işkolik bir adamdır. Bir gün ehliyet almak üzere girdiği bir sınavda Sara isimli deli-dolu bir kızla tanışır. İlk başta oldukça hararetli tartışmalar yaşasalarda aşkın vazgeçilmez kurallarından biri olan Büyük Aşklar Kavga İle Başlar sözünü haklı çıkartırcasına aralarındaki ilişki gelişir. Sara, Nelson'dan en azından bir ay boyunca onunla yaşamasını ister. Nelson, ilk etapta buna sıcak bakmasa da iş hayatında yaşadığı sıkıntıların da etkisiyle teklifi kabul edecektir. Kısa sürede aynı eve taşınan iki insan, yine kısa sürede birbirlerine aşık olacaklardır. Sara, hayatında ilk kez birisine aşık olmuştur, ancak Sara’nın tek bir şartı vardır. Beraber yalnızca Kasım ayında yaşayacaklar ve Kasım ayı bittikten sonra Nelson evi terk edecektir. Bu sıra dışı isteğin sebebi nedir? Keanu Reeves gerçekten ilginç bir insan. Hem yaşam tarzı hem de oynadığı filmlerin seçimlerinde bunu oldukça sık bir biçimde gösteriyor. Kendi kulvarındaki birçok aktör sadece belirli tip filmlerde üstelik belirli stereotip karakterlere can verirken Keanu Reeves oldukça geniş yelpazede bir film listesine sahip. Bill & Ted’s Excellent Adventure gibi gençlik filmlerinden, Matrix gibi bilim kurgulara, John Wick gibi aksiyon filmlerinden bu film klasmanındaki romantik filmlere kadar her türlü filmde oynuyor. Normalde klişe bir film olması gerekirken daha önce Şeytan’ın Avukatı filminde karısını oynarken ki uyumu tekrar sağladığı Charlize Theron ile güzel bir sinerji yarattığı için film özellikle romantik film severlere hoş iki saat yaşatıyor.

SCENT OF A WOMAN

Şu an yeniden çevrimler özellikle Hollwood’da moda. Artık Hollwood’daki yapımcılar orjinal filmin yeniden çevriminin yeniden çevrimleri ve popüler serilerin beşinci, altıncı hatta yedinci filmleri ya da çizgiroman filmlerine bel bağlamış durumda. Ancak bazen öyle filmler gelir ki yeniden çevrim olmasına rağmen ilk filmden çok daha popüler olur başarı kazanır. İşte Kadın Kokusu (Scent of A Woman) da böyle bir film. Aslen 1974 yapımı Profumo di donna adlı İtalyan filmin yeniden çevrimi olan 1992 yapımı filmi konumuz şu şekilde: Üniversite öğrencisi olan Charlie, paraya ihtiyacı olduğundan kör bir adama, bir nevi 'bebek bakıcılığı' yapmaya razı olur ama iş, umduğu kadar basit olmayacaktır. Çünkü Emekli Albay Frank Slate sıradan bir kör adam değildir ve Charlie’ye ummayacağı bir hayat dersi verecek planları vardır. Bu plana lüks bir limuzinde yolculuk, kadınlar, iyi bir yemek, birinci kalite şarap, tango, dahildir ve planını tek başına yapmaya niyeti yoktur. Tüm bunlar gerçekleşirken Charlie de Frank’in yanında olacaktır. İşte bu serüvende sonbahar atmosferinde biz izleyiciler de çok güzel nasibimizi alıyoruz. Görmüş geçirmiş bir asker emeklisinden inanılmaz hayat dersleri alıyor, kadınlar hakkında bilgece tavsiyeler alıyoruz. Frank-Charlie arasındaki tatlı sert baba oğul ilişkisine benzer ilişkiyi izlerken kah gülüyor kah duygusallaşıyoruz. Evet yine 1990'lar Sinemanın altın çağıdır tezimi destekleyen bir film ile karşı karşıyayız. Bazı roller vardır ki eğer bu rolü başaramazsa karaktere can veren aktör/aktris rezil olur. Ancak eğer başarırsa ekranda devleşmesi de garantidir. Buna en güzel örnek bu filmde kör ve huysuz bir emekli askeri oynayan Al Pacino verilebilir. Bu filmle 1992 yılında en iyi Erkek Oyuncu Oscar’ını almış olması tesadüf değil. Al Pacino bu filmde her sahnede devleşiyor ve sahne aldığı oyuncuları neredeyse izleyiciye unutturuyor ancak bir sahne var ki, filmi izlemeyenlerin bile bilgi sahibi. Hala izlemediyseniz ve merak ediyorsanız meşhur Tango Sahnesi derim.

 


Bir cevap yazın