Kas düğümleri nedir? Kas düğümleri nasıl tedavi edilir?

Kas düğümleri, miyofasiyal tetikleme noktaları olarak da bilinir. Kısaca kas düğümleri gerilmiş kaslardaki ağrı yaratan yumru şeklindeki bölgelere denir. Kas düğümleri nedenlerini tıp dünyası tam olarak aydınlatabilmiş değil. Doğal olarak bu hastalığın açık ve net bir tanımı da bulunmuyor. Kas düğümleri, sanki kaslar sürekli olarak kasılıyormuş gibi hissedilmesine neden olan bir hastalık. Biyopsiler neticesinde ise bu düğünlenmiş kasların içerisinde yoğun miktarda proteinin olduğu tespit edilmiş. Bu nedenle uzmanlar tarafından hastanın yakınmasının aksine aslında bu bölgelerin hiç kasılmadığı daha yüksek bir ihtimal olarak görülüyor. Kas kasılması ve yorgunluk nedenli problemlerden bağımsız oluşan gerçek kas düğümleri ise tedavilere genellikle olumlu yanıt vermiyor.

Kas düğümlerinin nedenleri nelerdir?

Kas düğümlerinin bilinen nedenleri arasında her hastalıkta sigara gibi başı çeken stres, kaldırma indirme gibi tekrarlayan hareketlerdeki yaralanmalar, duruş (postür) bozukluğu, uzun süreli yatak istirahati gibi harekete ya da hareketsizliğe dayanan durumlar var.

Kas düğümleri nasıl tedavi ediliyor?

Kas düğümlerinin tedavi yöntemleri arasında sıcak su torbaları, buz torbaları, esneme hareketleri, masaj, akupunktur, düşük seviye lazer tedavisi, darbeli ultrason, mekanik titreşim, salin tetikleyici nokta enjeksiyonları gibi ağrıyı hafifletme amaçlı teknikler var. Bu sayılanlar kalıcı bir çözüm sunmuyor ancak tıp dünyası hastalığın tedavisi için arayış içinde. Bu nedenle en önemli nokta kas düğümlerinin oluşmasını önlemek için yapılacak şeylerdir. Mesela, duruşu düzeltmek, düzenli fiziksel aktivitelerde bulunmak, sürekli aynı kasları çalıştırmak yerine farklı aktivitelerle vücut kaslarını her açıdan hareket ettirmek ve tabii stresten uzak durmak.

Yararlanılan Kaynak: Popular Science dergisi

Bir cevap yazın