KARŞINIZDAKİ İNSANI DOĞRU ANLAMANIN 10 YOLU

 

1- Empati insanları birbirine yakınlaştırır.

2 -Empati İyileştirir.

3- Senin haklı olman benim haklı olmadığım anlamına gelmez. Hayata benim tarafımdan bakmadığın anlama gelir.

4 -Bir insanın kendisini, karşısındakinin yerine koyarak onun bakış açıyla bakması, o kişinin duygu ve düşüncelerini doğru ve durumu ona iletilmesi sürecesi denir.

5 5 -Aynı dili konuşanlar değil. Aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler.

6- İletişimin belki de en önemli öğesi empatidir. Empati kavramını, kendimizi başkasının yerine koyarak anlamaya çalışmak olarak tamamlayabiliriz.

7 -Nasrettin Hoca bir gün eşeğinden düşer ve acıyla kıvranır. Başına toplananlar “Hemen bir doktor çağırın… Diye bağırırken, Hoca bana doktor değil, eşşekten düşmüş birini bulun. Diye bağıırır.

8 -Zor bir şey değil bi deneyin etrafınızdakilerin yarasını daha çok acıtmadan.

9 – Kişi ne kadar entelektüel görünürse görünsün, belki hiç anlamadığınız kavramları istediği kadar kullansın; eğer kendisiyle hesaplaşamıyor, ilk küreği kendisine vuramıyor ve yeni ufuklar ve pencereler açarak yaşamı icat edemiyorsa dönüp dolaşıp düşeceği çukur yine kendi çukurdur.

10- Çoğu zaman olaylara sadece dışardan bir gözle bakıyoruz. Üzerinde düşünmeden yorumlar yapıyoruz. Empatiyi ve insanlığımızı bir tarafa bırakıyoruz çoğu zaman. Dışardan gördüklerimiz kadarıyla yetiniyoruz olaylar karşısında. Oysa ki düşünmek, o insanın yerine kendini koyarak düşünmek, biraz daha derin düşünmek çok zor olmasa gerek… 


2 Comments

Bir cevap yazın