Karıncalar Neden Tek Sıra Halinde Yürürler?

Karıncaların çoğunlukla tek bir çizgiyi takip ederek, bu hattı hiç bozmadan art arda dizilip yürüdüklerini görüyoruz .

Peki neden böyle yapıyorlar?

Karıncalar son derece sosyal canlılar. Yaşamları, koloninin ayakta kalması üzerine kurulu ve hayatta kalmaya da bu kolektif anlayışları sayesinde başarıyorlar.


Bir Karınca kolonisi milyonlarca karıncadan oluşabilir. Ama hepsi güçlü bir takım ruhuna sahip. Bu uyumları neredeyse hiç bozulmuyor. Tabii olağanüstü iletişim becerileri sahip olduklarını da ekleyelim. Başarılarının kalbinde aslında bu iletişim güçleri var. İletişim derken aklınıza sadece vücut dili gelmesin. Kimyasal iletişimi yani kokuları da kullanıyorlar.

Feromon denilen bu kokular kimi zaman kendilerine ait olan bölgeye savunmak için algılanabilecek gibi, bazen karmaşık bilgilerini aktarma sağlıyor. Örneğin; yiyecek kaynağının bulduklarında bulduklarında, bölgenin yerine bu şekilde aktarabilirler. Her karınca türünün kendi "feromon sözlüğü" var.  Karşılaştıkları farklı durumlar karşısında farklı kokular salgılıyorlar. Bunların sayısı bazen 20 feromonu bulabilir. Yollarını belirlenken de "takip feromonu" diyebileceğimiz özel bir koku salgılıyor, seçilen bu yolun en güvenli ulaşım hattı olduğunu tüm karıncaları bindirilmiş oluyor ve bu sayede diğer karıncaların da aynı hattı takip etmesini sağlıyorlar.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın