Karın Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmak İçin Yapılacak 4 Hareket

Göbeğinizi Eriterek Yaza Hazır Olmanızı Sağlayacak Egzersiz Hareketleri Nelerdir?

Karın bölgesindeki yağlar insanların en çok şikayet ettiği durumların başında gelir. Çünkü estetik görüntüyü bozmasının yanında bir çok sağlık sorununa da sebep olur. Göbek çevresinde oluşan yağlanmaların başlıca  nedenleri vardır. Bu nedenler arasında şeker, beyaz un, trans yağ ve işlenmiş gıda tüketimi olarak gösterilebilir. Göbekten kurtulmak için öncelikle sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Beslenme dışında ise stres ve genetik faktörler de karında yağlanmaya sebep olabilir. Karın bölgesi, vücut iskeletini ayakta tutan core bölgesi olarak da adlandırılır ve bu bölgedeki kas grubunun güçlendirmek ise genel vücut koordinasyonuna katkı sağlar ve düzgün bir duruş kazandırır. Böylece duruş bozukluklarını da tedavi eder.


Evde kolayca yapılabilecek etkili karın egzersizleri ile birlikte göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak mümkün...

İşte göbek eritmeye yarayan 4 hareket;

ABDOMINAL CRUNCH

En yaygın karın egzersizlerinden biri olan abdominal crunch doğru uygulandığında hızlı sonuç alınabilen bir egzersiz hareketidir. Peki, abdominal crunch en doğru nasıl uygulanır?  Yere sırt üstü uzanın ve bel boşluğunu en aza indirecek şekilde sırtınızı yere temas ettirin. Ardından, iki elinizi başınızın arkasında birleştirin ve bacaklarınızı dizlerden kırarak sabit bir şekilde yerde tutun... Omuzlarınızı yerden kaldırarak tekrar aşağı doğru indirin. Yerden kalkarken yarım saniye pozisyonunuzu korumaya özen gösterin. Böylece yağ yakımını arttıracaksınız.

Not: Crunch, alt karın kaslarını çalıştıran bir egzersiz harekettir. Bu hareketi düzgün ve doğru bir şekilde, 15 tekrar ve 3 set şeklinde yapabilirsiniz...

SIDECRUNCH

Yan karın kas grubunu çalıştıran sidecrunch hareketini doğru yapabilmek için yere yan şekilde uzanarak dizlerinizi bükün ve sağ elinizi başınızın arkasına koyun. Ardından, sol omzunuzu yerden kaldırırak yarım saniye bekleyin tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi diğer taraf için tekrarlayın. Yan karın yağlarından kurtulmayı sağlayan side crunch bu bölgedeki kas grubunun güçlenmesine ve sıkılaşmasını sağlar. Böylece yanlardaki yağlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Not: Sidecrunch hareketini 3 set ve 15 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

 

PLANK

Core bölgesini yoğun bir şekilde çalıştıran plank egzersizi aynı zamanda kalça ve bacak kaslarınıda güçlendirmek ve popoya şekil vermel için yapılan en etkili egzersiz yöntemlerinden biridir.  Plank hareketini doğru uygulamak için, yüzüstü şeklinde yere uzanın ve dirseklerinizi 90 derece kırın ve ayak uçlarınızdan da destek alarak havada durun...  15-20 saniye kadar bu pozisyonunu koruyun ve 2-3 set halinde hareketi tekrarlıyın. Hareketi yaparken karın ve kalça kaslarınızı sıkarak egzersizi daha etkili hale getirebilirsiniz. Ancak ilk başlarda kendinizi bu kadar zorlamayın. Kademe kademe zorluk derecesini arttırın. Ayrıca plank omurga yapısını güçlendirerek estetik bir duruşa sahip olmayı sağlar. Deneyim kazandıkça ve kendinize güvendikçe egzersiz sürenizi 2-3 dakikaya uzatabilirsiniz.

SEATED KNEE UP

Göbek eritmek isteyenler için ideal bir hareket olan seated knee up için yere oturun. Gifteki gibi ellerinizi de yere koyarak dizlerinizi kırın. Bacaklarınızı karnınıza doğru çekin ve sonra öne uzatın.  Bu hareketi yaparken ayaklarınızı yere temas ettirmemeye dikkat edin. Deneyim kazandıkça hareketi ellerinizi yere koymadan da uygulayabilirsiniz. Bu birden fazla karın kasını çalıştıran egzersiz hareketi ile kısa sürede göbek yağlarından kurtulmak mümkün. Yeter ki düzenli yapın ve sağlıklı beslenme ile destekleyin..

Not: Egzersizi 3 set ve 12 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın... 🙂

acikve.net sen de takip et!


1 Yorum

Bir cevap yazın