KARDEŞİM DEMEYİ SEVİYORUM

Kardeşlik, bir duvarın tuğlaları aynı karnın yoldaşları gibi, yan yana yıkılmasına ,kaymasına engel olacak şekilde her şartta kardeşim dediğinin yanında durmaktır.

Mü'minler ancak kardeştirler.(Hucurat:48/6)

Müslüman müslümanın kardeşidir.(Buhari-muslim)

İman etmedikçe cennete giremezsiniz Birbirinizi sevmedikçe (kamil manada) iman etmiş olmazsınız.(Müslim-Ebu Davud)

Ayet inmiş, Efendimiz(s.a.v) uyarmış.
Emir demiri keser ya kardeş olabildik mi? Bu manada acaba. Hep düşünürüm karındaş olduğumuz kardeşimin başına gelse dünyanın dört bir yanında olan zulümler ,acılar ,kederler uyuyabilir miyim ?gülebilir miyim ?nefesim kesilmez mi ?sorular... sorular... Kendime itirafın bile acı verdiği gerçek kardeş olamamanın ızdırabını taşıyan cevaplar.
Kardeşim demeyi seviyorum... Küçüğe büyüğe de yakışıyor bu sesleniş. Ötesi yok demenin en kısa anlatımı ,akan suları durdururcasına sen varsan ben de varım ötelere kadar ötelerden ebede kadar der gibi sıcak samimi içten.
Öğrenmemiz gerekiyor kardeş olmayı kardeş kalmayı.

Çünkü;
Kardeşlik birini düşmesin diye tutmaktır onun da sana bırakmayacağını bilerek dayanması dır...
Ne demişler;
Yükü kardeşlik olanın beli bükülür gönlü bükülmez.
Ne gönlümüz ne belimiz bükülsün öyle bir kardeşlerimiz olsun ki düştüm dediğim yerde YETTİM desin. Biz de aynı şekilde kardeş dediklerimizi incitmeyelim, incittik ise gönlünü alalım değmez mi?
Kardeş olanlara, kardeş kalanlara, kardeşliğe değer verenlere selam olsun...
Kardeşim dediklerimi ithafen....

2 Yorum

  1. Kardeş demek hayat demektir kimibzaman aldığın nefeste kardeşim diyebilmek kimi zaman üzüldüğün anda karşında bulabilmek..Herkes terkeder kardeş yanında baki kalır, herkes emreder kardeş teselli eder..Nefesin kesilse al bu can senindir, yolun sonu uçurumsa kardeşim geri dön ilk adım benimdir der...İşte yukarıdaki yazıyı yazan da benim Can kardeşimdir...Ellerine yüreğine sağlık...

    1. Yazı eksik kalmıştı senin kelimelerinle tamamlandı Candan öte can kardeşim bu yüzden seviyorum kardes demeyi biliyorsun bu yazinin başlangıcı bizim kardesligimiz.

Bir cevap yazın