Karbonatlı su hidrasyon sağlar mı? Karbonatlı suyun faydaları

Hidrasyon, sıvı desteği demektir. Suyun emilimi hidrasyon olarak tanımlanabilir. Hidrasyonda en etkili faktör ise ne kadar sıvı tükettiğinizdir. Çoğu insan sadece su içerek, içine aroma, şeker veya gaz katılmış içeceklere kıyasla daha hızlı bir şekilde su ihtiyacını giderir. Böylece sindirim işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Ancak bazı insanlar suyu çok sevmiyor ya da gün içerisinde fazla su tüketmiyor. O halde karbonatlı su tüketmek iyi bir çözüm olabilir ve bol miktarda su içmeyi teşvik ederek hidrasyon ihtiyacını karşılamayı sağlayabilir.

 

Karbonatlı suyun faydaları nelerdir? 

  • Karbonat katılan su alkali hale gelir. Alkali su iyi bir ödem söktürücüdür. Vücuttaki ödemlerin sökülmesi hem kişiyi zinde tutar hem de kilo verilmesini sağlar. Yani karbonatlı su zayıflamaya yardımcı olur.
  • Özellikle sabahları aç karna karbonatlı su tüketmek göbek yağlarının eritilmesini sağlar. Karbonatlı su sindirime yardımcı olur ve mide rahatsızlıklarına özellikle mide ekşimesine iyi gelir. Karın ağrılarını hızla keser.
  • Mide ağrılarında karbonatlı su 1 çay bardağı suya bir çay kaşığı karbonat ekleyerek hazırlanır.

Mide Ağrısı Nedir? Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Sabahları dilde oluşan sarı tabakanın nedeni vücudun uyurken dışarı atmaya çalıştığı bakterilerdir. Bu sırada tükürükteki PH değeri düşer ve dilde sarı tabaka oluşur. Bunun için dil temizleyici çubuklar kullanılabilir ancak gece yatmadan önce yarım çay bardağı karbonatlı su içmek ph değerini koruyacağı için dildeki sarı tabaka oluşumunu engeller. Ayrıca bu durumdan kaynaklı oluşan ağız kokusu da giderilmiş olur. Böylece sabahları ağız kokusu ile uyanma sorunu çözülür.
  • Karbonatlı su kronik rahatsızlığı olanların da rahatlıkla tüketebişeceği bir içecek. Kronik rahatsızlıktan dolayı sürekli kullanılan ilaçların yan etkisini ortadan kaldırmak için karbonatlı su içilebilir.
  • Hücreleri yeniler, zararlı bakterileri vücuttan atar böylece hasta daha az yorgunluk hisseder. Tabii abartmamak gerekiyor. Haftada 2 bardak tüketmek yeterli. Ancak antibiyotik ilaçları asitli meyve suları veya karbonatlı içeceklerle almak etkisini azaltır. Beraber tüketmemek gerekir.
  • Karbonatlı su idrardaki ph seviyesini korur, asiti azaltır. İdrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını engeller. Ayrıca yine vücuttaki asiti düzenleyen karbonatlı su gut gibi kronik rahatsızlıklara da iyi gelir.
  • Karbonatlı suyu gargara olarak kullanmak ise boğaz iltihaplarını sökmeyi sağlar.

Peki, karbonatlı su nasıl içilmelidir?

Tam doygunluk sonrası içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. En az yemeğin üzerinden 3 saat geçmeli ve yemekten en az yarım saat önce içilmelidir. Aksi halde mide tembelleşir ve asit salgısını azaltır. Bu da hazımsızlık, gastrit ya da reflüye sebep olabilir.

Karbonatlı su hangi mikarda tüketilmeli?

1 su bardağı suya (200ml) 1/2 çay kaşığı karbonat eklemek yeterlidir. 1,5 litre suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyip gün boyu içebilirsiniz.


Bir cevap yazın