Karavancılık hakkında bilinmesi gereken önemli şeyler

Karavanlar her türlü tatil ve gezi için uygundur. İyi bir ısıtma ve haberleşme sistemi varsa onunla kışın dağlarda bile tatil yapılabilir.

Bir karavan alıp ya da kiralayıp seyahat etmek şehirden uzaklaşıp doğa ile buluşmak böylece tempolu şehirlerin stresini atmak hemen hemen herkesin istediği bir şeydir.

Karavancılığa ilgi pandemi döneminde daha da çok arttı. Çünkü karavan, otellerde kalabalık ortamlarda tatil yapmak yerine doğanın içinde güvenli dinlenme imkanı sağlıyor.

Karavancılık hakkında konuşmadan önce şu iki kavramı bilmek gerekir: Moto karavan ve çekme karavan.

Moto karavan nedir? Çekme karavan nedir? Moto karavanlar, motorlu bir taşıtın gövdesine yapılan genellikle bir kamyon, minibüs ya da  otobüs formunda bulunan ve trafiğe tescil edilen karavanlardır. Çekme karavanlar ise, kendi motoru olmatan ve başka bir aracın arkasına takılarak hareket ettirilen kasadan oluşan karavanlardır.

Çekmekaravan bir yerde daha uzun süre konaklamak isteyenler için idealdir. Ancak hareket kabiliyeti motokaravana göre düşüktür ve çekme karavanı çekebilecek güce sahip araç gerektirir. Buna karşın çekme arabalarını karavandan ayırarak kişisel araba ile özgürce seyahat edebilme imkanı vardır. Vergilendirme açısından ise çekme karavanlar ÖTV’ye dahil değildir. Moto karavanlar ise bu vergiye dahildir ve daha çok bakım ister.

Peki, karavancılık hakkında bilmemiz gereken önemli detaylar nelerdir?

Karavanlar için ruhsat şartı var mı?

Çekme karavanlar 750 kg ağırlığına kadar ruhsattan muaftır. Bu avantajdan dolayı üreticiler ve kullanıcılar çekme karavanı daha çok tercih ediyorlar. Bu nedenle çok sayıda 750 kg sınırında konforlu, kullanımı pratik ve gösterişli çekme karavanlar üretilmeye başlandı. Moto karavanlar ise motorlu ulaşım araçları sınıfına girdiği için diğer motorlu araçlar gibi ruhsata muayene işlemlerine tabi tutulur.

Karavanlarda su ihtiyacı nasıl karşılanır?

Eğer bir karavanınız varsa en büyük sorunlardan birinin temizlik ve hijyen olduğunu bilirsiniz. Karavancılığa ilgi duyanlar gün geçtikçe bu sorunla karşılaşacaklardır. Çünkü bir karavan fabrikadan 100 ile 200 litre arasında depolarla çıkar. 200 litrelik bir depo bir kişinin karavanla şehirden uzakta 8 gün geçirebilmesi demektir. Eğer 2 kişiyseniz bu süre 4 güne düşer. Ortalama olarak 1 kişinin 1 günlük 25 litre su harcadığı düşünülür.

Tabii karavancılığa ilgi duyulmasının en büyük nedenlerinden biri şehirden ve şehrin getirdiği olanaklardan uzak doğa ile baş başa uzun zaman geçirmektir. Bu nedenle su ihtiyacının giderilmesi gerekir. Şehirden uzakta geçirilecek süreleri uzatmak için portatif, katlanabilir, kumaş su depoları tercih edilebilir.

Bunlar ana deponun yanında taşıması kolay depolardır. 100-200 litrelik katlanabilir kumaş su depoları içinde su olmadığında aracın bagajında saklanabilecek kadar pratik bir kullanım sunar. Şehirden uzaklaşmadan önce geçireceğiniz süre kadar deponuzda su olsa bile her ihtimale karşı mutlaka yedek su depoları doldurulmalıdır. Bu hem konforunuzu arttıracağı gibi hem de olası bir sorunda zor durumda kalmamanızı sağlayacaktır.

Karavanlarda elektrik ihtiyacı nasıl karşılanır? 

Şehirden kaçıp doğayla buluşmuş olabiliriz. Ancak elektrik her zaman lazım. Telefon ve ihtiyacınız olan diğer cihazların çalışması yeterli aydınlatmanın sağlanması için elektrik ihtiyacınız var. Bunun için aracınızın akülerini kullanabileceğiniz gibi güneş enerjisi panelleri ya da portatif rüzgar tribünlerinden de faydalanabilirsiniz. Yani elektrik için doğayı kullanabilirsiniz. Bu tamamen gezinizin nerede nasıl olacağına bağlı kişisel bir tercihiniz.,

Karavanlarda tuvalet, duş ve hijyen 

Karavancılığın en zor noktası tuvalet ve hijyen. Ancak gülü seven dikenine katlanır. Çok lüks değilse karavanlarda evdeki tuvalet ve banyo konforunu sağlamak mümkün değil.

Ama evdeki konforu aratmayan pratik sırf karavanlar için üretilmiş tuvaletler bulunuyor. Bu tuvaletler için üretilen kimyasal ürünlerle karavanda geçirilen süre rahatsız edici kokular olmadan geçebiliyor. Ancak bunların hepsi geçici çözümlerdir.

Bir yerden sonra kimyasallar ya da saklama koşulları fayda etmeyecek ve hem etrafınızı hem de sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle biriken dışkıyı boşaltmak gerekir. Bunu bebek bezi sarma titizliğinde yapıp çöpe göndermek çevre temizliği için de önemli. Unutmayın iyi bir karavancı aynı zamanda iyi bir çevrecidir.

Karavancılık konusunda tecrübeli kişiler eğer kamping alanının dışında bir yerde kamp yapılıyorsa ara sıra buradan çıkıp özel olarak hazırlanan kamping alanlarına giderek orada duş ihtiyaçlarını karşılamanın daha avantajlı olduğunu söylüyorlar. Aynı şekilde biriken deponun buradaki tuvaletlere boşaltılmasının da pratik yöntemlerden biri olduğunu ekliyorlar.

Şehirden kaçış için en uygun kamp araçları

Bir cevap yazın