KARA SEVDA

Kahramanımız büyük bestekar Şevki Bey’i de Nâtüvan  Hanım’a olan aşkı yıkmıştı.

Hayatı hakkında pek az  şey bildiğimiz Şevki Bey, 1860’da İstanbul’un Fatih semtinde dünyaya gelmiştir. Öğrenimi ortaokulu aşmayan Şevki Bey, küçük yaşta iken Müzika-i Hümayun’a alınmıştı.  Saray fasıl topluluğunda hanendelik yapmış; güzel sesi gibi, kibar tavırları ile de büyük bir ilgi toplamıştır.

Ünlü Besteci, bir süre sonra saray hayatından sıkılarak ayrılmak, hatta kaçmak ister. İstanbul gümrüğüne girer, çalışmaya başlar. Bu sırada yirmi  dört yaşındadır, seçkinlerin tanıdığı, halkın çok sevdiği bir besteci olmayı başarmıştır.

Saraydan ayrılan Şevki Bey ne yazık ki içkiye alışır, artık her gece meyhanelerden çıkmaz olur.

Çok kolay beste yapan bestekârımız, her gün yeni bir aşkın acısını kadehindeki içkiyle birlikte yudumlarken, besteler arka arkasına sıralanırdı.  Dostların sıcaklığı, içkisinin ateşi  aşklarının yangını, onun için çok sayıda beste yapmasına neden olmuştur.

Şevki Bey’de aşk, kelimenin tam anlamıyla hicrandır, ayrılıktır, ıstıraptır. şarkılarında renk ise sonbahar gibi sapsarıdır.  Gül bahçelerinin perişan halini, gezip eğlenmenin hayal olduğunu, güllerin sararıp solduğunu, bülbüllerin sustuğunu, kuvvetli kış günlerinin giderek yaklaştığını anlatan eseri (şarkıları) onu adeta ölümsüzleştirir:

“Gülzâra (gülbahçesi) nazar kıldım, virane misal olmuş

Seyrân-ı sefalar hep bir hab ü (uyku, rüya) hayal olmuş

Güller sararıp solmuş, bülbülleri lâl (dilsiz) olmuş

Gam mevsimidir şimdi, zevk, emr-i muhal (olmaz) olmuş

Sabret, gelir o demler ki ehl-i sefânındır”

Çok içen, çok içtiği için de Eminönü Balık Pazarındaki Bedros Efendi’nin meyhanesinden çıkmayan Şevki Bey’in âşık olduğu, belki eden içten, en gönülden bağlandığı kadın Nâtüvan Hanım’dı.

Beylerbeyi’nde Eczacı Hacip Efendi’nin kızı olan Nâtüvan Hanım için yanıp tutuşan Şevki Bey, içindeki bu ateşi küllendirememiş. Hacip Bey, yakın dostu olduğu için de ona da,  Nâtüvan’a da açılamamış; gönül yarasını şarkılara taşımıştır.

“Dil yâresini andıracak yâre bulunmaz

Dünyada, gönül yâresine çare bulunmaz

Her derdin  olur çaresi, meşhur meseldir

Dünyada gönül yâresine çare bulunmaz

Kış geldi, firak (ayrılık) açmadadır sineme yâre

Vuslat yine mi kaldı güzel, başka bahâre

Bari bulayım, söyle de sen derdime çare

Vuslat yine mi kaldı güzel, başka bahâre”

211 şarkıyla gönüllerimize taht kuran Şevki Bey; biraz içki, aşırı hassasiyet, sayısız aşk acısı ve özellikle duygularını açıklayamadığı dostu Hacip Bey’in kızı Nâtüvan Hanım’a olan aşkı yüzünden yıkıldı.

Bu büyük besteci, henüz otuz yaşında iken kalp krizi sonucu hayata veda etmiştir…

 

Bu hikaye den çıkartmamız gereken sonra pişman olmamak için çok geç kalmadan gurur yapmadan sevgimizi söylemek dile getirmek gerektiği öyle değil mi  😄😄


Bir cevap yazın