KANSERDEN KORUNMAK İÇİN BİLİNÇLİ BESLENMEK ÇOK ÖNEMLİ

Kanser hepimizin korkulu rüyası, etrafımızda duydukça bile daha da ürkütücü oluyor. Çağımızın hastalığı kanser çevresel, genetik ve yaşam biçimindeki olumsuz koşullardan kaynaklanıyor. Peki kanserden korunmak için yapabileceğimiz şeyler var mı? Kanserden koruyan besinler neler? gibi sorular sizin de aklınız kur calıyorsa buyurun yazımızda cevaplarını görelim.

 

 

Çağımızın hastalığı kanser çevresel, genetik ve yaşam biçimindeki olumsuz koşullardan kaynaklanıyor. Beslenme ve yaşam biçiminde yapılacak değişiklikler ile olumsuz çevresel faktörlerden uzak durmak kanserden korunmayı sağlayabilir.

Kanser riskini azaltmak için sebze ve meyveden zengin beslenilmeli, kırmızı et tüketimi azaltılıp balık tüketimi artırılmalıdır, yemeklerde zeytinyağı kullanılmalıdır. Alkol tüketimi azaltılmalıdır, ideal vücut ağırlığını korumak için enerji alımına dikkat edip fiziksel aktivite artırılmalıdır.

Şimdi kanser riskini azaltan sebzeleri görelim.

SOYA

Soya fasulyesi özellikle göğüs ve prostat kanseri riskini azaltması ile ilişkilidir. Daha fazla soya tüketen toplumlardan göğüs ve diğer kanser türlerinin daha az olduğu görülmüştür. Soya kansere karşı koruyucu etkisi olan izoflavonlar dan zengindir.

YEŞİL ÇAY

Yeşilçay içindeki epigallateşin gallatin kansere karşı potansiyel bir önleyici etkisi olduğuna dair çalışmalar vardır. Sadece yeşil çay değil siyah, beyaz ve oolong çayı da bioflavonoidlerden zengindir. İçerdiği bu maddeler sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

ZEYTİNYAĞI

Akdeniz diyetinin vazgeçilmezi zeytinyağı hem kanser riskini hem kalp hastalıklarını azaltır. Zeytinyağı içindeki yüksek miktardaki tekli doymamış yağ asitlerinin, tokaferol ve fenolik bileşiklerin bu etkiyi yaptığı düşünülmektedir. Günlük beslenmemizde olması gerek yağ mutlaka zeytinyağı olmalıdır.

 

CEVİZ

Ceviz antikarsinojenik etkisi olan yağ asitleri içerir. Cevizin ayrıca kolesterol için de olumlu etkisi olduğundan kalp damar sağlığı açısından da önemli bir besindir.

LİKOPEN

Domatesin kırmızı rengini veren bir karotenoid türü olan likopen antioksidan kapasiteye sahiptir ve kansere karşı koruyucudur. Özellikle kırmızı besinlerde likopen bulunur. Domates, pancar, kırmızı lahana, nar, çilek, karpuz gibi besinler mevsimine göre tüketilmelidir.

SOĞAN, SARIMSAK, PIRASA

Özellikle gastro intestinal bölgedeki kansere karşı koruyucudur. Bu sebzelere kokusunu veren içerdikleri biyoaktif sülfür bileşikleri bu etkiyi yapar. Kış aylarında grip ve soğuk algınlığından korunmak için de ağırlık verirseniz antibiyotik etkilerinden de yararlanmış olursunuz. nokta32

D VİTAMİNİ KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Çıkır, D vitaminin kanser riskini azalttığını söyledi. Kemiklerin gelişiminde oldukça etkilidir D vitamininin sadece kas ve kemik konusunda değil birçok hastalık üzerinde önemli derecede et kisi bulunduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Çınkır "D vitamini alımı ileri yaşlarda yaşanan kemik kaybının önüne geçerken, kanser gelişiminin önlenmesinde önemli bir faktör. Ayrıca meme ve kolon kanseri riskini azaltıyor. Bebek ve çocuklarda kemik ve diş gelişimi için oldukça faydalı. Kemikleri sağlamlaştırarak kırılmasını önlerken bağışıklık sistemi içindeki etkisini de unutmamak gerekir" şeklinde konuştu.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın