Kangal Çoban Köpeği

Kangal Çoban Köpeği

Kangal çoban köpeği, Anadolu çoban köpeği ya da kangal köpeği olarak da bilinir. Türkiye'nin Sivas ilinde ve özellikle Kangal ilçesinde geliştirildiği sanılan, sürüyü güdüp korumasıyla ünlü çoban köpeği soyu.

Bazı arkeolojik bulgulara dayanarak kökeninin eski Anadolu uygarlıklarına değin uzandığı sanılmaktadır. Bu soy Osmanlı Devleti'nde yaygın ve özel biçimde yetiştirilmiş, kalıtsal özellikleri bakımından başarıyla korunmuştur. Daha sonraki yıllarda bekçi köpeği olarak da kullanılan Kangal  çoban köpekleri 1970'lerden başlayarak askeri amaçlar için de eğitilmiştir.

Çok iri yapılı olan bu köpeklerin erkeği 50-70 kg, dişisi 40-60 kg'dir. Omuz yükseklikleriyle 80 cm'yi aşabilir. Postu sık ve kısa tüylü, boyun ve omuz bölümünde daha kalındır. Renkleri kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverenginin değişik tonlarında ya da kırçıl olabilir. Ağız ve kulak çevresiyle burun ucu değişen genişlikte siyahtır. Başı iri, göğsü geniş, çeneleri boynu ve özellikle ön bacakları çok güçlüdür. Yukarı doğru kıvrık duran kuyrukları tetikteyken kalça seviyesinde halka biçimini alır. Kulakları orta irilikte ve kıvrıktır.

Bu köpekler kara iklimine başarıyla uyarlanmış olmalarından ötürü soğuğa ve sıcağa karşı dirençlidir; ama nemli bölgelere uyum sağlamakta zorluk çekerler.

Kangal çoban köpekleri çok zeki, duygulu, uysal, görevine ve sahibine sonuna kadar bağlı hayvanlar olarak tanınır. Gen yapısında başka bir köpek geni olmayan ender köpek soylarından biridir. Birlikte yaşadığı insanın ve içinde bulunduğu ortamın özelliklerini kolayca benimser. Görevi başında kendinden emin ve korkusuzdur. Özel bir eğitim görmeden koyun sürülerini başarıyla yönetir. Birbirine karışmış sürüler arasında kendi sorumluluğu altındaki koyunları şaşmaz bir kesinlikle ayırır.

Erkek ve dişi uyum içinde korudukları sürüye yönelen her türlü hayvan saldırısını püskürtebilir. Dişi genellikle saldırganı oyalarken erkek büyük bir hızla koşarak ilk güçlü darbeyi göğsüyle indirir.

Köpeklerin soy kayıtlarını tutan ve standartlarını belirleyen en tanınmış kuruluşlardan Köpek Kulübü, Kangal çoban köpeğini ayrı bir soy olarak onaylamıştır. 

1 Yorum

Bir cevap yazın