Kandaki Ürik Asit Nedir?

Ürik asit

Ürik asit oksijen, karbon, hidrojen, azottan oluşan ve vücutta bulunan doğal bir bileşiktir. Normal düzeyde kandaki ürik asit oranı artar zaman sonra o üriner sistem vücuttaki bir dengesizliğe sebep olur böylece, aynı zamanda böbrek yetmezliği akut inflamasyona yol açar, eklem gut hastalığı Alboranat adsorpsiyon da dahil olmak üzere bir çok hastalığa neden olur.


Artmış Ürik Aside Yol Açan Nedenler Nelerdir?  

Vücutta purin artış anlamına gelen yükseltici protein, çeşitli nedenlerle kandaki ürik asitin orantılı olarak hiper (artış) olması mümkündür, ya da bazı ilaçlar ve parkinson hastalığı, ürik kan oranını yükseltir.

Bazı ilaçlar ürik asit komplikasyonlarını artırır. Özellikle de kan ve idrarda ürik asit oranını uzun süre kullanılan ilaçlar arttırmaktadır.

Böbrek hastalığı: Böbreklerde hasar varsa, ya da böbrek yetmezliği varsa, pürinlerden kurtulmak mümkün değildir.

Endokrin: Hormonlar doğal oranlarda olmalıdır, oranı kontrol altına alınmazsa hormonlarda kusur meydana gelir. Arttırmak bu tür asidoz, diyabetli bir kişi, kan bezlerinin aşırı ürik asit üretmesine katkı sağlar, bir anlamda hastalığın şekillenmesine katkı sağlar.

Bazı hastalıklar: Tiroid bezinde pre-eklampsi, karaciğer sirozu, obezite, tembellik gibi hastalıklarda ürik asitin bir artışa neden olması mümkündür. Anemi, orak hücreli anemi ve genetik anormallikler gibi bazı hastalıklar,ürik asit hipertiroidizminin tedavisinde protein içeren yiyeceklerden kaçının veya en aza indirin: yumurta, ekmek, et ve karbonhidratlardan mümkün olduğunca kaçının. Bolca sıvı tüketin: özellikle günde 2 litre su içilmelidir ve bu da ürik asitten kurtulmayı sağlar.

Egzersiz: Düzenli bir şekilde yapılır, böylece vücut kilo verebilir, çünkü obezite kandaki ürik asit artışını etkiler.


 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın