Kanalizasyon kapakları neden yuvarlaktır?

Kanalizasyon kapaklarının yuvarlak olması tesadüf değil bunun birden fazla nedeni var.
Kanalizasyon kapaklarını yuvarlak yapıyorlar çünkü bu şekilde olduklarında kapakların delikten içeri düşme ihtimali ortadan kalkıyor. Çünkü ne tarafı denk gelirse gelsin çapı her zaman kapattıkları delikten büyük oluyor.

Eğer rögar kapakları kare veya dikdörtgen olsalardı diyagonal pozisyona geldiklerinde delikten içeri düşebilirlerdi. Ayrıca kanalizasyon kapaklarının yuvarlak olması taşınmalarını da kolaylaştırıyor. Kanalizasyon kapakları dökme demirden yapılıyor ve her biri ortalama 50 kiloyu buluyor.

Peki, kanalizasyon kapakları neden ağırdır? Kapakların sökülüp çalınma ihtimaline karşı bu kadar ağırdır. Ancak gerektiğinde işçiler bu 50 kiloluk kapakları yuvarlayarak kolayca hareket ettirebiliyor. Ayrıca kapatacakları deliklerin ağzına kolayca oturtulabiliyorlar. Dikdörtgen olsalardı delikle kapağın kenarlarını birbirine denk getirmek için ayrıca çaba göstermek gerekirdi.

En önemlisi ise rögar kapaklarının daire şeklinde olmaları kapakların daha sağlam olmalarını sağlıyor. Daire şeklindeki cisimler, üzerlerine binen yüklerin ağırlığını daha verimli dağıtabilir. Bu nedenle yol güvenliğini sağlanıyor.


2 Comments

  1. Taşıma kolaylığını biliyordum ancak diğer nedenini ilk kez duydum. Gerçekten faydalı bir bilgi olmuş teşekkürler

  2. Kim bunu çalmakla uğraşır ki akıl işi değil , şekillerinin daire olarak seçilme nedenini yeni öğrendim

Bir cevap yazın