Kan neden kırmızı? Kanı başka renk olan canlılar var mı?

İnsanlarda ve çoğu omurgalılarda kanın kırmızı renkte olmasının nedeni içerisinde yüksek miktarda demir bulunan hemoglobin adlı proteindir. Kana rengini veren tamamen dolaşım sisteminin bir ürünü kimyasal bir işlemdir. Oksijen ve karbondioksit, alyuvarlardaki hemoglobine yapışarak bu rengin tüm dolaşım sistemine yayılmasını sağlar. Bu bilinen genel bir cevaptır.

Aslında burada sorulması gereken soru hayvanlar aleminde başka kan rengine sahip canlılar olup olmadığıdır.

Evet, canlılar aleminde mavi, sarı, yeşil ve mor renkte kana sahip hayvanlar var. Bunun nedeni, dolaşım sistemlerinin insanlardan farklı olması. Yani plazma proteinleri denen özel proteinler. Bazı hayvanlarda kanın vücut içindeyken şeffaf
olduğunu ve ancak oksijenle birleşince
bu renklerin ortaya çıktığını, akciğer değil de trake solunumu yapan çoğu canlının da kanının su gibi şeffaf yani renksiz olduğunu bilmek gerekir.

Sarı: Kanı sarı renkli olan canlılar hangileridir? Kanında vanadyum içeren vanabin proteini bulunan hayvanların kanı sarı renkte.

Yesil: Kanı yeşil renkte olan canlılar nelerdir?Oksijenle tepkimeye girdiğinde yeşile dönüşen klorokruorin maddesi kana yeşil rengini verir. Bu madde kara ve deniz solucanlarında ve sülüklerde rastlanıyor.


Mavi: Hangi canlıların kanı mavidir? Örümcekler, deniz kabukları, ahtapotlar, ve mürekkepbalıkları, kan proteinlerinde bolca bakır bulunduruyor. Bakır da oksijen varlığında mavi renk alıyor. Mavi kanlı hayvanların
belki de en ünlüsü olan at nalı yengeci.

Mor: pembe ve mor renkli kana sahip canlılar var mı? Birçok solucanda ve omurgasız deniz hayvanlarında oksijenin varlığında pembe-mor renge bürünen hemoerit var.


Bir cevap yazın