Kan Gruplarına Göre Beslenme Nasıl Olmalı?

Son zamanlarda bir çok kişinin merak ettiği konulardan birisi de kan gruplarına göre tüketilmesi gereken gıdaların neler olduğu. İlk olarak 1900'lü yıllarda bulunan ve günümüzde de halen devam eden kan grubuna göre beslenme ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Bu şekilde beslenme kilo vermeyi, ideal kilonuzu korumayı vaat eder. Peki hangi kan grubu ne yemeli ne yememeli? Bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

A Kan Grubu Nasıl Beslenmeli?

Bu gruptan olan bireylerin, soya proteinleri, sebzeler ve tahıllar gibi yiyecekleri tüketmeleri ve olabildiğince taze olmalarına dikkat etmeleri önerilmektedir.

Bu kan gurubu olanların bağışıklık sistemleri hassas olduğu için et, mısır, süt ürünleri, fasulye ve buğday gibi yiyeceklerden kaçınmalıdırlar.

B Kan Grubu Nasıl Beslenmeli?

Kan grubu B olan insanların, et, yeşil sebzeler, meyvelerin yanı sıra deniz ürünleri, karaciğer, tahıllar, süt ürünleri ve yumurta gibi birçok farklı yiyeceği yemelerinde sakınca yoktur.

Bu kan gruplarının yememesi gereken gıdalar ise: Tavuk, mısır, buğday ve yer fıstığı gibi bazı türlerden uzak durmaları gerekiyor.

AB Kan Grubu Nasıl Beslenmeli?

AB'nin süt ürünleri, deniz ürünleri, soya peyniri ve yeşil sebzeler de dahil olmak üzere birçok yiyeceği yemelerinde sakınca yoktur.

Genellikle, bu kan grubundan olan kişiler Mide asiti sorunu yaşarlar. Bundan dolayı füme et, kafein ve alkolden uzak durmaları gerekmektedir. Aynı zamanda tavuk, fasulye, mısır, buğday gibi gıdaları da az miktarlarda tüketmeleri önerilir.

O Kan Grubu Nasıl Beslenmeli?

O gurubuna mensup bireylerin sebze, meyve, protein olarak et, balık tüketmeleri önerilirken süt ürünleri, buğday, kafein ve alkol gibi yiyeceklerden de uzak durmaları gerekmektedir.

Kan Grubuna Göre Diyet Nasıl Olmalıdır?

1996 yılında kan grubuna göre hangi yiyeceklerin yenilmesi gerektiği ve bireylerin kan türlerine göre hangi yiyeceklerden kaçınması gerektiğini açıklayan bir sistem ortaya çıktı. Sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmeyi sağlamak için pek çok insan bu sistemi uygulamaya başladı.

Bireyler sağlıklarını korumak için özellikle yüksek tansiyon ve kolesterol hastalığı olanlar bu şekilde beslenmeye dikkat etmeye başladılar. Ancak bu iyileşmenin kan pıhtısı ile ilgili olmadığı, genel olarak sağlıklı beslenmenin sindirimi iyileştirdiği ve vücudu tehlikeli hastalıklardan koruduğu ve gerekli enerji sağladığı durumlarda kan grubu ile insan vücudundaki sindirim arasında bir bağlantı olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır.


Bir cevap yazın