Kalsiyum Eksikliği Nedir? Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Kalsiyum Eksikliği Nedir?

Kalsiyum eksikliği, vücutta birçok fizyolojik işlev için gerekli olan kalsiyumun besinlerden yeterince alınmaması ya da bağırsaklardan emillmemesi.

Kalsiyumun dokularda kullanabilmesi için C ve D vitaminlerinin olması gerekir; ayrıca kandaki fosfor ile kalsiyumun birbirine oranları da kullanımı etkiler. Doğada bol miktarda bulunan kalsiyum insan ve hayvanda kemik ve dişlerin yapısında yer alır; kasların gerginliği ve kalbin çalışmasında, gebelik ve doğumdan sonra süt yapımında ve dölyatağının ritmik kasılmalarında da rolü vardır. İncebağırsaklarda vitaminler, süt şekeri (laktoz) ve mide asitleriyle etkileşime girerek emilir. Oksalik asit, fitik asit, yağ, posalı maddeler ve fosfatlarda çözünmesi güç olduğundan bu maddelerin yaygın olarak bulunduğu ortamda emilimi güçleşir.

Paratiroit ve tiroit bezlerinin salgıladığı hormonlar kalsiyumun vücut dokularında belirli bir yoğunlukta kalmasını sağlar. Bu denge bozulduğunda eksiklik belirtileri ortaya çıkar; kemikler ve dişlerde yeterince kalsiyum birikmemesi osteoporoz ve kemik yumuşamasına (osteomalasi) yol açar. İstenç dışı kasılmalar (tetani), gelişim bozukluğu ve raşitizm görülür.

Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Süt ve süt ürünleri olan peynir, yoğurt gibi gıdalar kalsiyum içeren besinlerdir.

Yeşil sebzelerden ise brokoli, ıspanak, lahana, kara lahana, tere, bamya gibi yeşil olan sebzeler kalsiyum içerir.

Deniz ürünlerinden ise somon ve sardalya bol miktarda kalsiyum içeren besinlerdir.

Kuru bakliyatlardan da badem, fasulye ve mercimekte kalsiyum içeren besinler arasında yer alır.

Sağlıklı günler dilerim...

 


Bir cevap yazın