Kalp Hastalıklarına Karşı 11 Beslenme Önerisi

Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 25'i kalp damar hastalıklarına sahip. Türkiye'de ise kalp hastalıkları daha çok görülmekte ve bununla beraber ülkemizdeki ölümlerin yaklaşık yüzde 50'si kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanmakta. Sosyolojik olarak bu oranlar nasıl değerlendirilir bilemeyiz ama kalp hastalıklarından korunmak için ideal kiloya sahip olmak ve beslenme alışkanlıklarına çeki düzen vermek gerekiyor...

İşte kalp hastalıklarından korunmak için 11 beslenme önerisi; 

 1. Akdeniz tipi beslenme yaşam şekli haline getirilmeli.
 2. Beslenme şekli gün içerisinde 3 ana öğün ve 3-4 ara öğün şeklinde düzenlenmeli.
 3. Glisemik indeksi yüksek olan yani kan şekerini ani yükselten; poğaça, kurabiye, beyaz ekmek, çay şekeri gibi vücudun ihtiyaç duymadığı basit şekerli besinlerden uzak durulmalı.
 4. Kuyruk yağı, tavuğun deri kısımları ve kırmızın etin yağlı kısımları tüketilmemeli, sakatat miktarı kısıtlanmalı.
 5. Doktorunuz tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği sürece günlük 2-2,5 litre su tüketilmeli.
 6. Yemek yeme süresi 15-20 dakikaya kadar uzatılmalı, besinler iyice çiğnenmeli ve böylece her anlamda doygunluk hissine ulaşılmalı.
 7. Uyku saatlerine dikkat edilmeli, günlük 6 saatten az 8 saatten de fazla uyunmamalı.
 8. Kızartma, kavurma gibi sağlıksız pişirme yöntemleri terk edilmeli. Bunları yerine fırın, ızgara, buğulama. haşlama gibi
  sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılmalı.
 9. Alkol ve sigara tüketilmemeli.
 10. Tuz tüketimine dikkat edilmeli: günlük ihtiyacımız olan tuz miktarı yani 5 gramın üzerine çıkılmamalı. Bu miktarın zaten ekmekten ya da yemeklerdeki salçadan karşılandığı unutulmamalı. Ekstra tuz atılmamalı.
 11. Yiyeceklere olan bakış açısı değiştirilmeli, kişi canının ne istediğinden çok vücudunun neye ihtiyacı olduğunu belirlemeli.


Bir cevap yazın