Kaju Nedir? Kaju Nerede Yetişir? Kaju Faydaları Nelerdir?

Kaju Nedir?

Kaju, sakızağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından, derimsi yapraklı bir ağaç ya da çalı olan Anacardium occidentale'nin tohumlarına verilen ad. Verimli ve nemli topraklarda 12 m'ye kadar büyüyebilen bu ağacın tohumları kadar, sandal, odunkömürü vb üretiminde kullanılan odunu ve arapzamkına benzeyen zamkı da değerlidir.

Kaju Nerede Yetişir?

Kökeni Orta ve Güney Amerika'nın tropik kesimlerine uzanan kaju 15. yüzyılda Portekizli misyonerlerce Doğu Afrika ve Hindistan'a götürülerek bu bölgelerin kıyıya yakın alçak kesimlerinde yayınlaşmıştır.

Kaju Ağacı Özellikleri

Kaju Nerelerde Kullanılır?

Büyük, kalın bir fasulyeyi andıran 2,5 cm uzunluğundaki kaju tohumları, kaju elması denen sarımsı-kırmızı renkli, şişkince bir gövdenin bir ucuna tutunarak ilginç bir görünüm sergiler. Tohumlar üst üste iki kabukla örtülüdür: Bunlardan olgunlukla alacali kırmızı bir renk alan zeytin yeşili dış kabuk düzgün yüzeyli, camsı, ince ve esnek; kırılarak açılabilen iç kabuk ise sert yapılıdır. Kabukların arasında insan derisinde kabarcık oluşturan kahverengi bir yağ bulunur; yılda 500 bin tondan fazla üretilen bu yağ böcek öldürücü ve yağlayıcı olarak, ayrıca plastik üretiminde kullanılır. Özgün bir kokusu ve tadı olan kaju Hindistan'ın güney kesimlerinde çeşitli et ve sebze yemeklerinin hazırlanmasında, kaju elması ise yerel olarak içecek, reçel ve marmelat yapımında kullanılır.

Kaju Meyvesi

Kaju elle toplanır; etli ve şişkin bölümden ayrılan tohumlar güneşte kurutulur. Bazı yörelerde kuru kaju tohumları yanan odunların arasına yerleştirilerek ilkel yöntemlerle kavrulur. Ancak bu işlem sırasında sıcaklığın etkisiyle patlayan tohumlardan akan ağ kolaylıkla alev alarak, göz ve deri için zararlı olan bir duman açığa çıkarır. Geliştirilmiş kavurma yöntemlerinde ise, zehirli maddeler kavurma silindirinde giderildikten sonra, iç kabuk elle kırılarak açılır ve çekirdek ısıtılarak yüzeyini saran derimsi kabuğundan ayrılır.

Kaju Faydaları Nelerdir?

Kaju meyvesinin sağlığımıza birçok faydası vardır. Vitamin değeri ve besleyici bir meyve olan kaju bakır, çinko, protein, sodyum, potasyum kalsiyum, karbonhidrat, magnezyum gibi pek çok vitamin değeri vardır ve çok besleyici bir meyvedir kaju fıstığı.

Günde 4 adet kaju yemişi tüketmek sağlıklı olmak için ve içinde bulunan vücudun ihtiyacı olan faydalı yağlar içerir. Bu faydalı yağlar kilo aldırmaz. Kolestrol içermeyen bir meyvedir kaju. Severek beğenerek tüketmiş olduğumuz kuruyemiş çeşitlerinden enfes tadı ve lezzetiyle vazgeçilmez bir yemiştir.

Kaju yemişi gibi bütün kuruyemiş çeşitlerinin az kavrulmuş olanını almak sağlıklı bir seçim olur.

Günlük 4 tane kaju tüketmek nelere iyi gelir?

Kaju Faydaları

• Göz sağlığına iyi gelir.

• Cilt sağlığına çok iyi gelir.

• Cilde canlılık ve parlaklık kazandırır.

• Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır.

• Doyurucu özelliği vardır.

• Kilo aldırmaz.

• Kemik sağlığı için çok faydalıdır.

• Kemikleri güçlendirici özelliği bulunur.

• Diş sağlığına faydalıdır.

• Saçlar için faydalıdır.

• Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır.

• Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

• Enerji verir. Zinde tutar.

Bütün kuruyemiş çeşitlerini ve kaju yemişini de her zaman ölçülü bir şekilde tüketmeye özen gösterelim.

Sağlıklı günler dilerim...

 

 

Bir cevap yazın