KAHVE KEYFİNİ BOZMAMAK İÇİN 5 HAYATİ İP UCU

 

Hepimiz bu güne dek başarısız kahve denemeleri yapmışız ve çokca da yanılmışızdır. Bu yazımızda kahve çekirdeğini tabii ki tekrar keşfe çıkmayacağız. Ama! ara renklerinden biri de adını veren o güzel mi güzel ,tatlı mı tatlı ,şirin mi şirin içeceğinizi yok yere çöpe dökmemeniz için birkaç faydalı bilgi sunacağız.

KAHVE KAHVECİDEN ALINIR 

Günümüzde istediğimiz kahveyi temin edebileceğimiz çokça kanal mevcut. İnternet siteleri, marketler, toptancılar bunlardan sadece birkaçı fakat bir barista da kahve gurmesi değilseniz bu yöntem işinizi görmeyebilir. Kahvecilere gidin. İçmek istediğiniz kahveye onları anlatabilecek kadar dilimizi bilmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede dilediğiniz lezzette bir kahve yaparak damak zevkini tatmin edebilir, demleme hakkında aldığımız ipuçları arkadaş ortamlarında gururla paylaşabilir, damak zevkinize uygun denediğiniz kahvenizi çöpe dökmek zorunda kalmaz ,hatta ortalama bir kahvecide bir araya geldiniz ve oranın kahvesini öven arkadaşınıza "Sen bir de enim kahvemi iç "diyerek mekan sahibini gönül rahatlığıyla gömebilirsiniz.

SANA 1 AY BANA 1 AY 

Ne diyor YAŞAR GÜNKAÇGÜN o güzel şarkısında ? {Sana bir ay bana bir ay / Yetmez gülüm bı bir ay / O bir ayı tut da gülüm / On bin aydan say "}. Hayır, tabii ki bu şarkıdan çıkarabilecek vecize kahveciniz 11 ay boyunca saklayın hiçbir şey olmaz demek değil. Yalnızca 1 ay saklıyoruz arkadaşlar 1 ayın üzerinde olan tüm kahve çekirdekleri mutlak ölümü tadacaktır tadında bir notu ekleyebilirsiniz zihninize. Evet, teknik olarak ısıttığımız sürece bozulmayacaktır fakat ilk günkü aşkla size bakmayacağıda aşikar.

ONA KÜÇÜK SÜPRİZLER YAPIN

Ilişkinizi sıradanlığa teslim etmeyip sürekli taze tutmanız her iki taraf içinde daha sağlıklı yöntem olacaktır. Sabah mahmurluğu ile demediniz kahve potonuzu öğleden sonra aynı durumda bulamayacağınız derin bir üzüntü ile bildirmek zorundayız. Her ne kadar aşkla dolu olsa da nankördür de aynı zamanda. Ilişkiniz aynı tazeligini korunmadığı için sizi hasta etmek için elinden geleni ardına keyifle kalmayacaktır. Bu durumda derhal kendisi ile vedalaşıp onu şehrin dipsiz dehlizlerine yolcu etmeniz vereceğiniz en akıllıca karar olabilir. Bu yüzden ihtiyacınız kadar demlemenin gününüzde yapacağınız en doğru bir yatırım olacaktır.

ÇEKİRDEKTEN YETİŞTİRİN

İlk potunuzu demlediğinizi hatırlıyor musunuz? Tıpkı sizin bebeğiniz gibi degilmiydi? O minik şirin Mrs Brown'u ne de keyifli içmiştiniz değil mi? Demlediğimiz her pot bizim çocuğumuz ve her biri emek istiyor. Bu nedenle çekirdekten iyi yetiştirmemiz gerekiyor. Konumuzla ilgisi ise işte tam bu noktada devreye giriyor. Çekirdek! Kahvelerinizi çekirdek halinde satın alın ve sadece o tüketimi özel çekimini sağlayın. Nedeni ise sonraki cümlede geliyor. "o2"! evet "o2" ama nedir bu "o2". Kimya dersi çok çok kötü olmayanlar cevabı hemen yapıştırdı "oksijen", biraz daha kötü olanlar cevabım ise ne etti "hava hocam". Evet hava, oksijen her ne derseniz deyin, bu meret hava ile buluştuğu andan itibaren gelini her fırsatta bozan kindar görümce misali gıdamızı bozmaya çalışıyor.
Konuyu fazla dağıtmadan" çekirdek kahvenin çekilmiş kahveye oranla havayla daha az temas ettiğini biliyor muydunuz"? Sorusu ile aradaki bağı açıklayarak diğer maddemize geçelim.

ASLA SIRILSIKLAM AŞIK OLMAYIN 

Kahve ile aramızdaki bağ ebeveyn ile çocuk ve iki sevgili arasındaki bağ gibi güçlü bunu kabul etmeliyiz. Ama asla ipleri elinizden bırakıp da sırılsıklam aşık olmayın. Sizi konu ile alakasını sorgularken hemen açıklayalım. Kahve çekirdeğimiz pek nazlı ve maalesef havayı, sıcağı, güneş ışığını ve nemi sevmiyor. Bu kadar nazlı bir bebekle başa çıkabilmek elbette kolay değil fakat ondan vazgeçecek de değiliz. İnsan evladından , gerçek aşkından vazgeçer mi hiç? Tabi ki geçmez ve biz de geçemiycez. Çekirdeğinizi asla hava ile temas edecek bir pakette saklamamalı, sıcaklık yayan bir ortamla baş başa bırakmamalı ve tabiri caizse O'na gün yüzü göstermemelisiniz. Tüm bu etmenlere maruz kaldığında hemen kendisini şişerek paketini hava ile dolduracak ve size keyfinizi zehir edecektir. Onu hak ettiği yerde direkt güneş almayan bir dolapta(buzdolabı değil) saklayın.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın