Kahve Hakkında 12 İlginç Bilgi

Yüzyıllardır hayatımızın içinde yer alan kahve hakkında anlatılabilecek çok sayıda efsane, yazılabilecek sayfalarca bilgi var. Siz de kahve tutkunlarından biriyseniz ve kahve içmenin bir zevk olduğunu düşünüyorsanız, sizin için hazırladığımız bu en dikkat çekici bilgiler kahveye olan ilginizi daha da arttıracak. İşte, kahve hakkında 12 ilginç gerçek... Etiyopyalı çiftçilerin tesadüfen bulduğu ve oradan tüm dünyaya yayılan kahve, artık hayatımızda neredeyse su kadar yerini almış bir içecek. Hatta kahve içmeden güne başlayamayan kahve tutkunları hemen her yerde, her ailede ya da çevremizde yer alıyor. Yoğun iş temposunda veya sınav dönemlerinde bir kurtarıcı olarak görülüyor bazen kahve, bazen de dost sohbetlerinin tadına tat katan bir fincanda sunuluyor önümüze de kırk yıl hatrı oluyor o küçük ama değerli fincanın. Peki nasıl oldu da, kahve bu denli hayatımızın içine girdi? Özenle hazırlanan, büyük bir keyifle içtiğimiz kahvenin çekirdekten fincana uzanan serüveninde acı ve tatlı ne gibi olaylar yaşandı? Ya da kahvenin yolculuğunda gözden kaçan detaylar nelerdi?


1. KAHVE KİRAZI

Kahve, aslında kahve ağaçlarının kırmızı renkteki meyvelerinin içinki çekirdeklerdir. Kirazı andıran bu meyve, benzerliğinden dolayı "kahve kirazı" olarak da adlandırılır. Her bir kahve meyvesinin içinde iki çekirdek bulunur.

2. DÜNYADA EN ÇOK TİCARETİ YAPILAN İKİNCİ MADDE KAHVEDİR

Kahve ham petrolden sonra dünyada en çok ticareti yapılan maddedir. Tüm dünyada bir günde ortalama 2.2 milyar fincan kahve tüketiliyor. Finlandiya ise yıllık ortalama kişi başına 1.252 fincan kahve tüketimiyle ilk sırada yer alan ülke olarak biliniyor.

3. KAHVE VE ALZHEİMER 

South Florida Üniversitesi ve Miami Üniversitesi'nden araştırmacıların 65 yaş üstü kesimde yaptığı araştırmalar, kandaki kafein düzeyi daha yüksek olan insanların, daha düşük olanlara göre Alzheimer hastalığına daha geç yakalandığını ortaya çıkarıyor. Araştırmacılar, orta düzey kahve tüketiminin Alzheimer'a yakalanma riskini azalttığını ve hastalığı geciktirmede etkili olduğunu belirtiyor.

4. SADE KAHVE 

Kahvenin ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde şekerli ya da sütlü kahve kültürü yoktu. Viyana'da ilk kez pişirilen acı Türk kahvesine halkın alışabilmesi için içerisine bal konuluyordu. Kahvenin içine süt karıştırılması ise ilk olarak Avusturyalılar ve Fransızlar tarafından denenmiştir.

5. KAHVE HAYRANI BACH

Dünyaca ünlü Alman barok müzik bestecisi J.S. Bach, kahveden en çok etkilenen müzisyenlerden biriydi. Bu büyük müzisyen, kahve aşkını ünlü Kahve Kantatı'nda notalara döktü. Kantatın yazılmasının en önemli sebebi, o sırada Almanya'da kadınlara kahvenin yasaklanmaya çalışılıyor olmasıydı (kahvenin kadınlarda üremeyi durduğunu söylenmekteydi!). Kahve Kantatı, bir babanın kızını kahve içmekten vazgeçirmeye çalışmasını anlatır. Ancak kahve, genç kız tarafından şu sözlerle yüceltilir:

"Ah, kahve ne tatlı, binlerce öpücükten daha tatlı, muscat şarabından daha yumuşak, kahve, kahve onsuz olamam; Eğer bana bir şey ikram edecekseniz ah, o zaman bana kahve veriniz!"

6. İLK WEBCAM BİR KAHVE MAKİNESİ İÇİN YAPILDI

Dünyanın ilk Webcam'ı yaklaşık 20 yıl önce Cambridge Üniversitesi'nin laboratuarlarında, Quentin Stafford-Fraser ve Paul Jardetzky tarafından kahve makinesindeki kahve seviyesini kontrol etmek için icat edilmiştir. Üniversitedeki bilim adamlarının, ofislerindeki kahve makinesinin doluluk oranını takip edebilmek için kamera sistemi kurarak internetten canlı yayınlarıyla ilk webcam sistemi kurulmuştur.

7. KAHVE FİLTRESİNİN İCADI

Kahve filtresi, 1908'de Alman bir ev kadını olan Melitta Benz tarafından, öğütülmüş kahveyi filtrelemek için teneke bir kutuyu kurutma kâğıdıyla kapladığında icat edilmiştir.

8. KAHVE KEMERİ (BEAN BELT)

Kahve kemeri, kahve yetiştirilen ve kahve tarımına elverişli bölgelere verilen isimdir. Ekvator'un 1000km'lik uzaklığına dek olan mesafe de "kahve kemeri" olarak adlandırılır. Kahve yalnızca bu kuşakta yetişir.

9. SÜT VE KAFEİN 

Kahvenize süt eklediğinizde kafeinin etkisi zayıflar. Süt, vücutta kahvenin daha yavaş emilmesine neden olur ve bu durum, kafeinin uyarıcı etkisini azaltır.

10. BUZLU KAHVE NORMAL KAHVEDEN DAHA PAHALIDIR

Buzlu kahve yapılırken kahvenin aromasını tam anlamıyla tadabilmek için iki kez demlenmesi gerekir ve daha fazla kahveyle yapılmak zorundadır. Bu nedenle, buzlu kahve normal kahveden daha pahalı satılmaktadır.

11. KAHVE VE KREMA

Krema ekleyerek kahvenizin daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü krema eklenen bir kahve sade kahveye göre %20 daha yavaş soğur.

12. KAHVEYİ SADECE KOKLAMAK DA UYKUNUZU AÇAR

Bir grup bilim adamı, sadece kahveyi koklamanın bile beynin kimyasal özelliklerini değiştirici etkiye sahip olduğunu ve uyku ihtiyacını azalttığını belirtmiştir. Uykunuzu açmak için bir fincan kahveyi içtiğinizdeyse, kafein kana 10 dakika gibi bir süre içinde karışmaktadır.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın