KADINLIK YOLCULUĞUNDA SÜPER YİYECEKLER

 

Sağlıklı beslenme herkes için geçerlidir ancak bazı gıdalar hamilelik süreci ve göğüs kanseri gibi kadınları fazlasıyla etkileyen durumlarda özellikle önem taşır. Kadınların karşılaşabileceği bu sorunların çözmeye meyilli ''süper gıdalar'' aynı zamanda kadın vücudunu korumaya ve yaşlandıkça iyi çalışmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Olgunlaşmamış Soya Fasulyesi (Edamame) 

Soya fasulyesi, lif, iyi yağlar ve izoflavon adı verilen östrojen benzeri bileşiklerle doludur. İzoflavonlar menopoz sırasında arkadaşınız olabilir. Örneğin, ateş basmalarının çözümünde yardımcı olabilirler. *Göğüs kanseri yaşadıysanız, bunlardan kaçınmanız doğru olur.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler 

Bu yeşil yapraklara doldurulmuş kalsiyum ve D vitamini kemiklerin sağlam ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bir porsiyon, günlük önerilen A ve C vitaminlerinin %20'sinden fazlasına sahiptir.

 

Kuşkonmaz 

Kemik yapımında K vitamini almak için başka bir yol denemek ister misiniz? Kuşkonmaz bu konuda birebir... Her gün kuşkonmaz gün içerisinde neye ihtiyacınız varsa üçte birine sahiptir. Spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan folat ile de doludur.

 

Kuru Baklagiller

Kuru baklagiller et yerine kullanılabilen; yağsız ve çoğunlukla daha masrafsız çok sayıda proteine sahiptirler ve lif açısından oldukça yüksektir. Kan basıncınızı, kan şekerinizi dengeleyici özelliğe sahiptirler.

 

Greyfurt 

Kadınlarda belirli zamanlarda felç olasılığını düşürmeye yardımcı olan ve aynı zamanda kalbinize de yardımcı olabilecek ''flavonoidler'' greyfurtun içeriğinde bol miktarda bulunur. Greyfurt, bazı ilaçlarla olumsuz reaksiyonlar verebileceğinden günlük beslenmenizde greyfurta yer vermeden mutlaka doktora danışın.

 

Orman Meyveleri

Orman meyveleri sadece pembe, mor, kırmızı ve mavi oldukları için güzel değildirler. Bu meyveler sağlıklı hücreleri hasardan koruyabilen flavonidler ve antioksidanlara sahiptir. Örneğin çilek, yaşlandıkça beyninizin daha keskin olmasına yardımcı olur. Artı, cildinizi sıkı ve pürüzsüz tutan protein olan kollajen oluşturmak için C vitaminlerine ihtiyacınız vardır ve C vitamini bütün orman meyvelerine bol miktarda bulunur.

 

Papaya

Kırmızı - Turuncu rengi beta karoten (havuçtaki maddeler) ve likopendir aynı zamanda domates ve karpuzda da bulunur. Likopen servikal ve meme kanseri olma şansınızı düşürür. Likopen önemli bir antioksidandır ve kalp rahatsızlığının tedavisinde yardımcı olmak için kolestrolü ve kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutar.

 

Probiyotik, Az Yağlı Yoğurt

Özellikle kadınlarda 50 yaşın üzerindeyken daha fazla kalsiyuma ihtiyaç vardır. 200 gram yoğurtta günlük ihtiyacımızın üçte birini karşılayacak kalsiyum mevcuttur. Bu kalsiyumun daha etkili kullanılabilmesi için özellikle D vitaminiyle zenginleştirilmiş yoğurtları tercih edin.

 

Sardalye 

Bu küçük balıklar sağlıklı yağ asitleri, D vitamini ve kalsiyum ile doludur. Omega-3 yağları anne sütünün kalitesini artırabilir ve anne sütünün kalitesine etki edebilmesi için hamilelik esnasında bol bol yenmelidir. Sardalye aynı zamanda en az cıva içeren balıktır.

 

Keten Tohumu 

Keten tohumu, posanın yanı sıra liganlar, östrojen gibi davranan bitki bileşikleri ile ön plana çıkar. Bunlar göğüs kanseri dahil olmak üzere bazı kanser türleri riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Keten tohumu yağı, Omega-3'lerinizi almak için mükemmel bir yoldur ancak kanserle mücadele avantajlarıyla birlikte tek başına yeterli gelmez. *Diyetinize keten tohumu ilave etmeden önce doktorunuza danışın.

 

Ceviz

Ceviz sağlıklı yağ asitleri ile doludur ve dengeli bir diyetin parçası olarak kanseri önleyebilir. Ceviz yoğurtla birlikte tükettiğinizde bir taşla iki kuş vurursunuz; hem osteoporozu hem de alzheimer rahatsızlığını engellerseniz.

 

Avokado 

Çalışmalar, avokado açısından zengin diyetlerin göbek yağından kurtulmanıza yardımcı olabildiğini, gözleri ve cildi koruduğunu göstermektedir. Hatta ''kötü'' kolesterol düzeylerini düşürmeye ve ''iyi'' kolesterolü yükseltmeye yardımcı olabilirler.

 

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın