Kadınlarda Cinsel İsteksizlik ve Sebepleri

Kadın Doğum Uzmanı Gülnar Mahmud, acikve.net takipçileri için ''kadınlarda cinsel isteksizlik ve sebepleri'' hakkında bir makale paylaştı. 

Dr. Gülnar Mahmud: Özel olarak bana gönderilen birçok mesajda kadınlar, cinsel isteksizlik sorununa sahip olduklarını yazıyorlar. Ancak hikayelerini okuduktan sonra, cinsel işlev bozukluğu türleri arasında ayrımların pek bilinmediğini fark ettim.

DÜŞÜK LİBİDO SORUNU, ancak genel olarak kendi sınırlarınızdayken bir sorunun ortaya çıkması sonucu azalabilir. Yani, vücudunuz daha önce bir heyecan reaksiyonu gösteriyordu ve cinsel ilişki için enerjisi vardı. Fakat yaşadığınız bir durum sonrası partneriniz ile aranızdaki heyecan ortadan kalkmasıdır.

Sadece eşinize karşı ilgide bir azalma meydana geldiyse ve kocanızla yakınlık kurmaktan vazgeçtiyseniz; genel olarak cinsel ihtiyaçlar ve cinsel istek korunmuşsa, bu durum aranızdaki ilişkide oluşan bir soğukluktur, cinsel alana yansıyan bir libido azalması değildir.

Bu durum erkeklerde de gözükmektedir. Bunun üstesinden gelebilmeniz için evlilik ilişkinizi gözden geçirmeniz ve sorunları çözmeniz gerekir.

Libido eksikliği yani CİNSEL İSTEKSİZLİK sorununa gelirsek, buna cinsel soğukluk da denenebilir. Bu durum başlangıçtan beri cinsel isteğin ve cinsel faaliyetin gerçekleşmediği, birkaç yıllık evlilik hayatından sonra bile ortaya çıkmadığı durumdur.

Ergenlik döneminde kızların cinsellik konusuna ilgileri ortaya çıktığında, ebeveynler ve aileler konuyu utanç ve tabu haline getirmektedir maalesef.

Genç bir kızın kadınlığını ve cinselliğini öğrenmeye yönelik herhangi bir girişimi utanç kaynağı olmaktadır. Bu tür kızlar cinsel gelişimlerinde sıkışıp kalırlar ve cinsellik (karşı cinse karşı istek durumu) konusu onları utandırır ve bazen iğrenme duygusunu ortaya çıkarır.

Peki sizce, bu şekilde büyütülen bir genç kız evlilik sürecinden zevk alabilir mi?

Evliliklerinde mutlu olmayan kadınlar maalesef ki kendilerinin cinsel soğukluk ya da diğer adıyla frijit (yani cinsel bakımdan soğuk kadın) yaşadıklarını düşünmektedirler. Birçok kadın cinsel yaşamdan hiç hoşlanmadıklarından şikâyet ederek kendilerine teşhis koymak için acele ederler. Fakat bu durum kadınların sadece %0,5'inde görülmektedir.

Libido azalması ile karıştırılan üçüncü sorun ANORGAZM’dır.

Cinsel birleşmede doyuma ulaşamama durumudur. Aslında ortada bir cinsel dürtü vardır, cinsel aktivitede kadın kendini gösterir fakat sonuna kadar ulaşamamakta ve ilişkiden zevk alamamaktadır. Bu durumun kendine has durumları ve sebepleri vardır.

Ve libidodaki azalması ile karıştırılan dördüncü durum, düşük Cinsel Mizaç.
Seksologlar mizacı üç kategoriyi ayırt eder:

  1. Düşük cinsel mizaç,
  2. Orta düzeyde cinsel mizaç,
  3. Yüksek cinsel mizaç.,

Her mizacın kendi hacmi ve cinsel ihtiyaç sıklığı vardır. Cinsel mizaç, insan yapısına doğuştan verilmiş bir veridir. Bazen düşük cinsel mizaca sahip olan kadınlar, yüksek cinsel mizacı olan kadınların neler yaşadığına dair heyecanlı hikayeleri gördükten  sonra kendilerinde kompleks oluşmaya başlarlar  ve özel hayatları ile ilgili bir sorun olduğunu, libidolarında bazı problemler olduğunu düşünürler. Fakat farklı mizaç tiplerine sahip kadınların farklı cinsel dürtülerinin olması gayet normal bir durumdur. Bu arada, yüksek cinsel mizaca sahip kadınların da evlilik ilişkilerinde sorunları oluşabilir.

Gördüğünüz gibi, tek bir semptomun altında, her birinin kendi nedeni olan farklı hikayeler olabilir.

Umarım bu makale libido konusunu daha fazla aydınlatmaya yetmiştir. Bu konuya daha detaylı bakalım mı?

Konu hakkında sormaktan çekinmeyin. Doktor Gülnar Mahmud'a @sagliklikadinlariz Instagram adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın