Kadayıf Tatlısı ve Çeşitleri Nelerdir? Kadayıf Tatlısı Çeşitleri Nasıl Yapılır?

Kadayıf Tatlısı

Kadayıf, hazırlanış biçimine ve kullanılan malzemeye göre değişik çeşitleri bulunan hamur tatlısı.

Kadayıf Tatlısı Çeşitleri Nasıl Yapılır?

Tel Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tel kadayıf, hamurdan yapıldıktan sonra kurutulmuş çok ince tellerle hazırlanır. Kadayıf telleri için yağlanmış bir tepsiye döşenir. Buna dövülmüş ceviziçi (badem, fındık. fıstık içi de olur) serpildikten sonra gene kadayıf telleriyle örtülür. Üstüne kızdırılmış tereyağ ya da başka bir yağ yedirilip fırında kızartılır. Tatlı fırından çıktıktan sonra sıcakken hemen soğuk şerbeti dökülür. Şerbetle birlikte istek be arzuya göre süt de konulursa daha yumuşak tel kadayıf hazırlanabilir.

Ekmek Kadayıfı Tatlısı

Ekmek Kadayıfı Tatlısı Nasıl Yapılır?

Ekmek Kadayıfı Tatlısı Nasıl Hazırlanır?

Ekmek kadayıfı özel bir hamurdan, tepsi ekmeği biçiminde hazırlanmış ve kızartılmış olarak satılır. Yumuşatmak için suda kaynatılır. Çektiği su akıtılır, üstüne şerbet dökülüp fırına konur, şerbeti çekinceye değin tutulur. İki kadayıftan yapılıp arasına kaymak konarak yenene çift katlı ekmek kadayıfı denir.

Yassı Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Yassı kadayıf da yaklaşık 10 cm çapında yassı parçalar halinde hazırlanmış olarak satılır. Bu parçalar suda yumuşatılır. Yumurtaya bulanıp yağda kızartıldıktan sonra soğuk şerbete atılır. Üstüne dövülmüş ceviziçi konarak yenir.

Türk Tatlıları ve Kadayıf

Türk tatlıları içinde önemli bir yeri olan kadayıfın eski yemek kitaplarında “beyaz kadayıf”, “yağsız kadayıf” , “yufkalı kadayıf”, “fodla kadayıf” , “yumurtalı kadayıf” gibi çeşitlerinin adı geçmektedir.

 

 


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın