KABUKLARI ATMAYIN!

 

Konu beslenme olduğunda, birinin çöpü, bir başkasının hazinesidir. Bu düşünceyi aklımızda tutarak, sebzelerin kabuklarını ve saplarını yeniden değerlendirin.

Satın aldığımız birçok meyve ve sebzenin sapları ve kabukları çöpe atılarak israf oluyor. Kabuk ve sap gibi son derece besleyici parçaları çöpe atmaktansa, yemeklerimize lezzet ve doku kazandıracak şekilde değerlendirebiliriz.

 

 

NEDEN BU KADAR YARARLI?

Kabuklar ve kökler genellikle lif açısından son derece zengindir ve lif, karnımızın daha çok doymasını sağlarken aynı zamanda sindirim sistemi için faydalıdır. Kabuklar ya da kabuğun hemen altında kalan kısım, genellikle önemli miktarda vitamin ve mineral, özelliklede fitobesinler ve antioksidanlar barındırır. Ayrıca sebze ve meyveleri kabuklarıyla pişirmek, önemli besin ögelerinin pişme suyuna karışmasını engeller. Fakat sebze ve meyvelerin tüm besinlerinin kabuğunda olduğunu düşünmek yanlıştır. Eğer kabuğunu sevmiyorsanız, atmaktan çekinmeyin. Kabukları yemeyi tercih etmeseniz bile yeterince besin alırsınız. Kabukları soyarken mümkün olduğunca ince soymaya çalışın.

 

 

KABUKLARI VE SAPLARI DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ

💧Elma, havuç ve patates gibi meyve ve sebzelerin kabuğunu soymanıza gerek yok. Kabuğuyla rendeleyebilir ya da dimleyebilirsiniz.

💧Yaprak sebzeleri pişirirken saplarını ayırın. Yapraklardan önce birkaç dakika pişirip daha sonra yapraklarla karıştırın.

💧Karpuzu içi ve kabuğuyla birlikte, misket limon suyu ve nane ile mutfak robotundan geçirerek ferah bir içecek elde edebilirsiniz.

💧Havuçların suyunu sıkarken yeşil sapları ile soymadan sıkın.

💧Sebze atıklarını bir torbada biriktirin ve dondurucuya atın. Yeteri kadar biriktirdiğinizde su ve gerekli gördüğünüz çeşnilerle pişirerek taze hazırlanmış sebze suyu yapabilirsiniz.

 

💧Elma kabuğunu, kuru üzüm ve tarçınla birlikte yulaf lapası hazırlarken kullanabilir yada smoothie’ lerinizi katarakt ekstra lif tüketebilirsiniz.

💧Pazı saplarının turşusu kurulabilir ya da püresi yapılarak humusta kullanılabilir.

💧Karpuz kabuklarını limon otu şurubu, misket limonu suyu, fesleğen, taze acı biber ve balık sosu ile marine ederek salatalara katabilir ya da tavada hızlı karıştırarak kızartta bilirsiniz.

💧Soğan artıkları çorbalara ve et sebze sularına lezzet katabilir. Ağır ağır kaynatın ve servis ederken içinden alın.

💧Brokoli ya da karnabahar saplarını rendeleyerek ya da ince dilimleyerek lahana salatalarına karıştırabilirsiniz. Ya da yenen kısımları ile birlikte tavada karıştırarak pişirebilirsiniz. Bu sebzelerin körpe yaprakları da kullanılabilir.

 

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın