JAPONYA'DA SİGARAYI BIRAKMAYA TEŞVİK

Japonya'daki bir şirket sigarayı bıraktırmak için çalışanlarını motive etmek adına yaratıcı bir yaklaşım yakaladı. Tokyo merkezli bir organizasyon olan Piala Inc. sigara içmeyen personeline yılda altı ekstra gün tatil yaptırıyor. Eylül ayında tanıtılan bu yeni politika, her biri yaklaşık 15 dakika sürdüğü söylenilen  molaları sigarasız geçirtmek için.

Piala Inc CEO'su Takao Asuka, "Çalışanları cezalandırma veya zorlama yerine teşvik ederek sigarayı bırakmaya teşvik etmeyi umut ediyorum" dedi. Dünya Sağlık Örgütü Japon yetişkinlerin yüzde 18,2'sinin sigara içtiğini bildiriyor (bu rakam erkekler ve yaşlı nesiller arasında daha yüksektir). Sigara içmeyenlerin sigarayı bırakanlardan daha fazla ücretli izin almaları gerektiğini düşünüyor musunuz? Yoksa sigara içenlere haksızlık olur mu?

 

 

Piala Inc genel merkezi 29. katta, bu nedenle bir tane sigara içmek isteyen herkes bodruma gitmek zorunda, her iniş çıkış yaklaşık 15 dakika sürüyor.

 

"Sigara içmeyen personelimizden biri yılın erken saatlerinde şirketin öneri kutusuna sigara içme molalarının sorunlara neden olduğunu bildiren bir mesaj gönderdi".

 

"CEO'umuz bu yorumu gördü ve kabul etti, bu nedenle içmeyen kişilerin haklarını telafi etmek için ekstra zaman ayırıyoruz".

 

"Çalışanları cezalandırma veya baskıdan ziyade teşvik ederek sigarayı bırakmaya yönlendirmeyi  umut ediyorum" Piala A.Ş. CEO'su Takao Asuka,

 

Şirketin 120 çalışanı arasından en az 30'u, şimdiden uygulamadan yararlandı ve değişiklikler yapıldığından beri ekstra izin alıyor.

 

Program, en az dört kişinin sigara alışkanlığını terketmeye teşvik etti.

Bazı çalışanlar sigara içmeyenlerin daha fazla ücretli izin almaları gerektiğini kabul ediyor.

 

 


Bir cevap yazın