İzmir'de "1001 Gece" Masalları

Binbir gece masalları nedir?

Orta Çağda Şehrazad'ın hükümdar kocasına anlattığı, hikayenin içinde başka bir hikaye barındıran, farklı bir nuansı olan bin binbir gece masalları bir çok sanat alanına ilham olduğu gibi şimdilerde sergi olarak İzmir'de sanat severlerle buluşacak...

Arkas Sanat Merkezi'nde açılan ''1001 Gece'' sergisi, masalların olağanüstü dünyasının sahne sanatları üzerindeki etkisini yansıtıyor.

"1001 Gece" Sergisi30 Aralık tarihine dek sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.


Ünlü oryantalist yazar, akademisyen ve seyyah Antoine Galland'un derleme ve çevirisiyle tüm dünyada çok ses getiren ve kült bir kitap haline gelen ''1001 Gece Masalları'', geçmişten günümüze tiyatro, opera, bale, resim, heykel ve sinema gibi birçok sanat koluna ilham kaynağı olmayı başardı.

Sergide Neler Yer Verilecek?

Arkas Holding koleksiyonundan eserlerin yanı sıra dünyaca ünlü Fransız modacı Christian Lacroix'nın Şehrazat balesi ve İtalyan kostüm tasarımcısı Franca Squarciapino'nun La Bayadere balesi için hazırladığı tasarımlar, Türkiye'de ilk kez İzmir'de Arkas Sanat Merkezi'nde sergilenecek. Ayrıca, Paris Ulusal Operası/Opera Garnier, Comedie-Française, Fransa Ulusal Kostüm Müzesi (Moulins), Fransa Ulusal Kütüphanesi, Müziksev ve Antik A.Ş. gibi önemli müze, kurum ve özel koleksiyonlardan getirilen eserler de "1001 Gece" Masalları sergisinde yer alıyor.

 

Bir cevap yazın