İyi makarna pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Makarna yapmak çok kolay gibi görünse de bazı pratik bilgiler her zaman işinizi kolaylaştırır. İşte lezzetli bir makarna için bilmeniz gerekenler...Makarna nasıl yapılır? Makarna nasıl pişirilir? 

✅Al dante İtalyanca 'dişe dokunur, dişe gelir' anlamına geliyor. Makarnayı al dante yani hafif diri pişirin. Çok pişirirseniz su çeker ve cıvık olur.

✅Makarnayı haşlarken bol su kullanın. Her yarım kilo için 5-6 litre su yeterli. Tencereniz büyük olsun, makarna içinde rahatça hareket edebilsin. Küçük tencerede haşlarsanız makarna suyunu ocağa taşırsınız.

✅Makarnaya lezzet vermek için suyuna biraz tuz ekleyin. 5 litrelik suya 2 çay kaşığı kadar tuz yeterli.

✅Makarnanın yapışmaması için pişirdiğiniz suya sıvı yağ eklemeye gerek yok. Büyük tencerede ve bol suyla pişirirseniz yapışmaz. Ayrıca makarnaları suya koyar koymaz hemen karıştırın.

✅Makarnaları tencereye koyduktan sonra kapağını kapatın. Su tekrar kaynamaya başlayınca kapağı tekrar açın ve makarnaları tencerenin ağzı açık şekilde pişirin.

✅Makarnayı haşladıktan sonra akan suyla yıkamayın. Yavaşça bir kevgire dökülen.

✅Makarnanın suyunu süzdükten sonra sos tenceresinin içine döküp karıştırabilirsiniz. Hatta makarnayı sos tenceresinde servis edebilirsiniz.

✅Makarna haşlanmadan önce sosunu hazır edin. Haşlanmış makarnaları sürdükten sonra hiç bekletmeden sosla karıştırın. Aksi halde birbirine yapışır.

✅Farklı türde ve ebattaki makarnaları aynı tencerede haşlamayın. Bazıları daha erken, bazıları daha geç pişebilir. Bu da iyi bir sonuç vermez.

 

Bir cevap yazın