İyi Bir Köfte Yapmanın Sırrı Nedir?

İyi Bir Köfte Yapmanın Sırrı

Bu Leziz Köfteler Nasıl Yapılır?

İyi bir köfte yapmanın sırrını sizlere şöyle anlatalım:

1- Öncelikle, eti tek sefer çekilmiş kıyma olarak kasabınızdan temin ediniz. Eğer ki, et iki kez çekilirse suyunu kaybeder ve katı bir kıvam alır. Ancak tek çekim yaptırarak alırsak kıymamız aynı satır kıyma gibi olur. Buda ete ayrı bir lezzet katar.

2- Köftelerimiz iyi bir etten çekilmiş kıyma ile hazırlanmalıdır. Ancak iyi ete ulaşmak her sosyo- ekonomik grup için mümkün olmayabilir. Her kesiminin rahatlıkla ulaşabileceği 'iyi et' ise; dananın döşü olarak adlandırılan yerde bulunur. Yani karnında...

3- Köftemizi yaparken % 20 kuzu eti, %80 dana eti kullanarak yapmak köftemize ayrı bir lezzet ve tat katar. Bu lezzetli bir köfte için altın orandır. Kuzu etini yemek istemeyen ya da sevmeyenler ise %100 dana kıyma alarak köftelerini yapabilirler.

4- Geldik köfte hazırlama aşamasındaki en can alıcı noktalardan birine. Peki köftenin harcı nasıl olmalıdır? Köfte harcımız kıyma, karabiber, çok az pul biber, kimyon, soğan, nane ve maydanoz katılarak hazırlanır. İstek ve arzuya göre köfteye bayat çekilmiş ekmeklerde katabiliriz.

5- İşin en zahmetli ancak köftenin lezzetli olması için olmazsa olmaz kısmı: yoğrulması. Köftenin lezzetli olmasını istiyorsanız; yorulana dek köftenizi yoğurmalısınız. Köfteleri yoğurduktan sonra top gibi alıp yuvarladığımızda tepsiye attığımız zaman aynı özelliğini muhafaza ediyorsa biliniz ki, köftemiz artık istenilen bir kıvama gelmiş olur. Küçük toplar şeklinde hazırlayıp pişirmeye hazır halde bekletmeye alırız.

6- Köftemizi yoğurmanın hemen akebinde 1 ya da 2 saat kadar buzdolabında dinlendirmek gerekir. Köftelerımız dinlendikten sonra artık pişirmeye hazırdır.

7- Köftemizi ızgara ya da mangal olarak yapmayı düşünüyorsak şayet burda da işin sırrı köftemizi mühürlemekten geçmektedir. Köftemizi pişirirken her iki yüzünü de 1 yada 2 dakika kadar mühürlememiz gerekir. Mühürlenen köftemizin her iki yüzünü de 2 veya 3 dakika kadar ızgara ya da mangalda pişirdikten sonra afiyetle yemeye hazırdır.

Et mühürleme

Mühürleme işleminde ısı önemlidir. Isıyı ortak bir şekilde yayabilen bir tava tercih edilir. Etin kendi suyu vitamin deposu olduğundan dolayı et pişirirken suyunun çıkmamasına dikkat etmek gerekir. Mühürleme de ki amaç işte budur eti çizip veya kesmeden kendi suyuyla pişirmek. Bazı et çeşitlerini sosla pişirmek yerine kendi öz suyu ile pişirdiğimiz de çok daha lezzetli ve yumuşak olduğunu fark ederiz. Böylelikle etleriniz kurumayıp çok daha yiyimli olur.

* Not: Bu yazı usta kasaplardan alınan tiyolarla yazılmıştır.

Afiyetle Tüketmeniz Dileğiyle...

 

www.acikve.net

www.twitter.com/acikve_net

www.instagram.com/acikvnet

www.facebook.com/acikvenetinternet

 

 

 

Bir cevap yazın