İstanbul’da Aileyle Gezilebilecek Mekânlar  

Nasıl ki Ankara, Türkiye’nin siyasi ve genel başkenti şeklinde biliniyorsa; İstanbulda gezilecek yerler açısından başkent olduğu belirtilmektedir. Keza, ülkenin nabzı bu şehirde tutulmaktadır. Kültür, sanat, yeni dünya düzeni gelişmeleri, şirketler, yabancı yatırımcılarla bağlantılar, iskan politikaları, metropol gelişmeleri hep burada şekil almaktadır. New York, Londra, Hong Kong, Barcelona vd. gibi kentler turizmin, tüketimin, ileri teknolojik gelişmelerin, paranın nasıl merkezisiyse, bunun Türkiye’deki karşılığı da İstanbul’dur.

Napolyon’un ‘‘dünyanın bir başkenti olsa, bu mutlaka İstanbul olurdu’’ dediği de bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in ‘‘Hektor’un öcünü alacağız’’ diyerek fethettiği bu son Bizans kalesi, tarihinde de birçok katlı yapı biriktirmektedir. Roma İmparatorluğu’na, Bizans’a, Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış şehir; Üsküdar’dan Kadıköy’e, Taksim’den Maltepe’ye birbirinden çok farklı kültürleri, sınıfsallıkları da içinde barındırmaktadır. O sebeple, her yaştan, her seviyeden insan da burada göç yoluyla barınma olanağı bulmaktadır. İstanbul gezilecek yerler bağlamında da çeşitlilik ihtiva etse de, böylesi kalabalık ve tehlikeli bir şehirde, eğer plan doğru yapılmazsa kazaların da yaşanması mümkündür. Nitekim her bölgenin, her gettonun, her ortamın da burada kendine göre raconu bulunduğundan, bilhassa aileyle gezilirken trafik, yol süresi, gidilecek yerin güvenliği, dönüş gibi hesaplar da çok ince biçimde yapılmalıdır.

İstanbul Nasıl Bir Şehirdir?

İstanbul tarihi mekânları açısından zengin bir yer olmakla birlikte karmaşık bir şehirdir. Hem gürültülü, hem sakindir. Hem çıldırtıcı, hem keşfedilesidir. İki ucu bir arada taşır. Daima gergindir, hareketlidir ve işlektir. O anlamda, eğer burada ne aradığınızı tam bilmez, kendi çevrenizi kuramaz ve maddi olanaklarınızı sağlayamazsanız şehir sizi acımadan da yutabilmektedir. İstanbul, Türkiye’nin en fazla göç alan ve en fazla nüfusa sahip şehridir. Yerli, yabancı bütün şirketler buraya yatırım yapmaktadırlar. Gelecekte şehrin yüzünün yeşillikten çok, teknolojik ve metal ağırlıklı olacağı; her yere devasa gökdelenlerin dikileceği belirtilmiştir. Bu anlamda, ayrıca şehirde imar problemleri de görülebilmektedir. İnsan ilişkileri de oldukça hızlı, tüketime dayalı ve güvensizlik içinde olabilmektedir. İstanbul tekinsiz bir yer olduğundan ötürü, yaşamak artı bir cesaret gerektirmektedir.

İstanbul’da Nasıl Gezilir?

İstanbul’da asla başına buyruk şekilde, özgürce gezilemez. Kişiler ya yaşadıkları bölgenin pek dışına çıkmazlar ya da illa bir sebep olursa, başka bir bölgeye geçerler. Nitekim şehrin dokusu beş dakika yürüdüğünüz bir semtte bile anında değişebilmektedir. Bu hıza ayak uydurmak çok zor gözükmektedir. Şehrin insanın enerjisini de çekip alan, yorucu bir tarafı da vardır. O yüzden, bu şehirde daima cepte fazla parayla, temkinli gezilmeli ve buranın güvensiz bölgelerine asla adım atılmamalıdır. Şehirde çok keskin kültürel, dini, siyasi ayrımlar da bulunmaktadır. Şehri gezerken bir harita edinmek şarttır. Ulaşım büyük problem taşıdığı ve kimi zaman uzun sürdüğü için de, yol tarifleri, güzergâhlar da çok iyi hesaplanmalıdır. İstanbul’da gezerken dağılmamaya özen gösterilmelidir.

İstanbul’da Aileyle Gidilecek Mekanlar Nerelerdir?

 

İstanbul’da her yaştan ve her kafadan insan vardır. Bu yüzden, gezmek için kiminle yola çıkacağınız önem arz etmektedir. İstanbul’da bebekle gidilecek yerler için ayrı hassasiyet gözetilmek durumundadır. Yahut şehrin Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası ayrımı da iyi bilinmelidir. Eğer, İstanbul’a turist olarak gelinmişse, kesinlikle şehri bilen, güvenilir birilerinden fikir alınmalıdır. Şehirde kaybolmak ve kendini güvende hissetmemek de çok kolaydır.

Avrupa Yakası aile mekânları düşünüldüğünde, genellikle güvenlik görevlilerinin olduğu, sınırları gayet net şekilde çizilmiş parklar, hayvanat bahçeleri, AVM’ler tercih edilebilir. Çocukların bilimsel ve sanatsal gelişimleri için, onları müzelere, sergilere, konserlere, tiyatrolara da götürmek mümkündür. İstanbul’da gezilecek yerler Anadolu Yakası açısından da düşünüldüğünde, koruluklar, bahçeler, köşkler tercih edilebilir. Bu anlamda, aşağıdaki bölgeler çocuklarla gönül rahatlığıyla ziyaret edilebilmektedir:

 • Darıca Hayvanat Bahçesi

 

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi olarak geçen mekân, ailecek gidilebilecek önemli kaçış alanlarından biridir. Şehrin gürültüsünü dışarıda bıraktığınız bu 80 dönümlük botanik parkında, 255’e yakın farklı hayvan türüyle tanışmanız mümkündür. Yaklaşık 3000 hayvan türü burada yaşamaktadır. Parkta ailenizle birlikte keyifli vakitler geçirebilir, bol bol hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

 

 • İllüzyonlar Müzesi

 

Avrupa Yakası’nda oldukça merkezi bir yerde olan bu müze, illüzyon yaratacak ve şaşırtacak birçok etki sağlamaktadır. Özellikle, çocuklu aileler için unutulmaz bir alandır. Burada, Vortex Tüneli, Tepetaklak Oda, Ames Odası, Sonsuzluk Odası, Klon Masa, Tabaktaki Kafa gibi yığınla oda bulunmaktadır.

 

 

 • EMAAR Akvaryum Ve Sualtı Hayvanat Bahçesi

 

Sualtı akvaryumu anlamında, ailecek bir keşif yaşayacağınız, tepenizden türlü deniz canlılarının geçtiği bu mekanda yaşadıklarınızı unutamayacaksınız. 200 türden yaklaşık 20.000 canlının bulunduğu alandan uzun süre çıkmak istemeyeceksiniz.

 

 • Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

 

Ataşehir’de bulunan bu botanik bahçesinde, Türkiye’deki yeşillik florasına ait onlarca ağaç, bitki, hatta kimi zaman hayvan türüyle de karşılaşmanız olasıdır. Büyük bir herbaryumu gezme fırsatı edinirken, çevrenizdeki saf sessizliğe ve renk cümbüşüne de kapılmanız mümkündür.

 

 • Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

 

Ailenizle hem gezmek, hem de bilinçlenmek adına, sanata doğru bir yola çıkacağınız Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, sizlere birçok sanat disiplini üstünden alanlar sunacaktır. Ayrıca, 21. yüzyıl dijital sanatlarının da iyi örneklerini görebileceğiniz bu müzede, bilgilenme, kültürlenme imkânı da yakalamış olacaksınız. Böylelikle, gününüzü de boş geçirmeyecek, dolu dolu yaşayacaksınız.

 

 • Atatürk Arboretumu

 

Özel ağaçlardan, çalılardan ve otsu bitkilerden oluşan bir alan olan arboretumda, kendinizi doğanın emniyetli kollarına bırakma fırsatı elde edeceksiniz. Her türlü bitki türünü, binbir renk skalasını yakından deneyimleyeceğiniz alanda, ayrıca yeme-içme, oturma ve dinlenme bölgeleri de yer almaktadır.

 

 

 • Yerebatan Sarnıcı

 

Yerebatan Sarnıcı, esrarengiz görüntüsüyle, yerin altındaki atmosferiyle sizi ve ailenizi çok etkileyecektir. Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılan bu yapı, yeraltında su taşımak için kullanılmış bir alandır. Ayrıca, ters yatırılmış Medusa kafası heykeli de burada bulunmaktadır.

 

İstanbul geniş bir bölgeye yayılmıştır. O anlamda, ayrıca aşağıdaki diğer mekanlara da ailecek gidilebilmesi olasıdır:

 • Barış Manço Müzesi
 • Topkapı Sarayı
 • Dolmabahçe Sarayı
 • Galata Kulesi
 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı
 • Ahrida Sinagogu
 • Aya Yorgi Manastırı
 • Pierre Loti Tepesi
 • Miniatürk
 • Kız Kulesi
 • Polonezköy

 

 

Bir cevap yazın